Advertisement

Avrupa hisse senetleri, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service'in Fransa'nın notunu düşürmesi ve Euro Bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan'ı görüşmek için toplanmaya hazırlanmaları ile birlikte değer kaybetti. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi Stoxx Europe 600, dün son iki ayın en hızlı yükselişini göstermesinin ardından geriledi. ABD endeks vadeli kontratları düşerken, Asya hisse senetleri değer kazandı.

BNP Paribas SA ve Societe Generale SA, Fransız bankalarının hisselerine gelen satışlara öncülük etti. Credit Suisse Group AG, yatrım bankacılığı birimini yeniden organize edeceğini açıklamasının ardından yüzde 2.7 değer kaybetti.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.3 düşerek, Londra saati ile 08:57'de 267.77 puana geriledi. Gösterge endeks, Avrupa Merkez Bankası'nın sınırsız tahvil alımı yapacağını duyurması ve Fed'in üçüncü tur parasal genişlemeye gitmesinin desteği ile, 4 Haziran'da gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 15'lik bir ralli yaptı. Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1'lik bir çıkış gerçekleştirdi.

Londra'da CMC Markets Plc piyasa analisti Michael Hewson, "Moody's Fransa'nın üç A olan kredi notunu düşürdü" dedi ve "Bu durum Fransız bankalarına doğru süzülme etkisi yapabilir ve nihayetinde Fransız bankalarının notu düşürülebilir. Bu da borçlanma maliyetlerini yükseltir" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Moody's, Fransa'nın kredi notunu, Avrupa'nın en büyük ikinci ekonomisininin büyüme görünümünün kötüleştiğini işaret ederek, "Aaa" seviyesinden "Aa1"e düşürdü. Standard & Poor’s, ülkenin kredi notunu Ocak ayında düşürmüştü.