Advertisement

Konut başlangıçları, Ekim ayında beklenmedik şekilde artarak 4 yılın zirvesine çıkarken, ABD konut inşaatı sektöründe iyileşmenin olduğu sinyallerine daha da fazlasını ekledi.

Ticaret Bakanlığı'ndan bugün açıklanan verilere göre konut başlangıçları Ekim ayında yüzde 3.6 artışla yıllık 894,000'lik orana ulaştı ve Temmuz 2008'den bu yana en hızlı seviyede yükselerek Bloomberg anketinde yer alan bütün tahminlerin üzerine çıktı. Görüşü alınan 82 ekonomistin tahmin medyanı konut başlangıçlarının 840,000'lik bir orana ineceğine işaret ediyordu.

Rekor derecede düşük mortgage oranları ve konut fiyatlarının daha çok düşeceğine yönelik endişelerin azalması tüketicileri cezbetmeye devam edebilirken, ekonominin yukarı yönlü hareketine de katkı sağlayacağı belirtiliyor. Fed Başkanı Ben S. Bernanke, ekonomiyi tekrar toparlayarak ayakları üstünde tutmak için konut sektörünün öneminden bahseden otoritelerden bir tanesi.

Konut başlangıçlarının 870,000 olacağı tahmininde bulunan UniCredit Group şef ABD ekonomisti Harm Bandholz, "Konut sektörü kesinlikle doğru yolda ilerliyor" diyerek yükselen talebin konut sektörü için ayrıca pozitif bir faktör olduğunu belirtti.

Verilerin açıklanmasının ardından hisse endeksleri yükselirken, S&P 500 Aralık vadelileri yüzde 0.1 yükselerek New York saatiyle 08:45'te 1,383.2 puan oldu.