Advertisement

Fitch Ratings’in Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmasının ardından,  Moodys'ten de benzer bir hamlenin gelip gelmeyeceği konusu netliğe kavuştu. Ancak kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu teyit etmekle yetinerek, beklenen yatırım yapılabilir notunu vermekten kaçındı.

Türkiye'nin ülke notunu teyit eden Moody's, notun  görünümünü de pozitifte tuttuğunu açıkladı.

Moody's'in Türkiye ekonomisine ilişkin 2012 yılı raporunda, Türkiye'nin şoklara karşı giderek güçlü bir görünüm sergiliyor olmasına karşın, dış riskler nedeniyle dengesizliklerin de oluşabileceği belirtildi.

Ülke notlarının belirlenmesinde, ekonomik, kurumsal, mali güçler ve ekonominin duyarlılığı üzerinde durulduğu ifade edilen Moody’s raporunda, ''Uluslararası ekonomik ortamın giderek daha zorlu olmasına ve Türkiye ekonomisinin büyümesinin giderek yavaşlıyor olmasına rağmen  “Türkiye'nin öncelikli genel dengesinin artıda olacağını, borçluluk seviyelerinin önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde azalmaya devam edeceğini beklemektedir'' tespitlerine yer verildi.

Reyting kuruluşu, ''Türkiye'nin ekonomik, finansal ve politik kırılganlıklarında dikkate değer oranda iyileşme olduğunu dikkate almaktadır'' ifadesini kullandı.

Moody's açıklamasında, Ba1 not ve pozitif görünümün, Türkiye'nin olumlu kamu maliyesini yansıttığı vurguladı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Kasım 2012 Çarşamba, 16:24 Misafir yapmadı ama yapacak nihahaha