Advertisement

Amerikan yasakoyucuların ülkenin bütçe düğümünü çözeceğine dair iyimserliğin gelişen piyasa varlıklarının talebini desteklemesi üzerine Asya paraları 15 ayın zirvesine tırmanarak, 2. haftasını da kazançla sonlandırdı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın bu hafta Noel'den önce bir anlaşma olmasını umduğunu dile getirmesi üzerine Demokrat Senatör Chuck Schumer dün 607 milyar dolarlık harcama kesintisi ve vergi artışı görüşmelerinde ilerleme kaydedildiğini söyledi. Hint rupisi, Moody's'in ülkenin kredi notunu sabit tutmasının ardından Ekim'den bu yana en iyi haftasını kaydederken, Endonezya rupisi 6 haftadır devam eden düşüşünü sonlandırdı ve Çin yuanı da 19 yılın zirvesine çıktı. Asya'daki yen hariç en hareketli 10 para biriminin göstergesi Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi 6. ayında da kazanç sağladı.

ABD'deki mali uçurumun piyasaları en çok etkileyen gelişme olduğunu belirten Skandinaviska Enskilda Banken AB'nin Singapur'daki Asya strateji müdürü Sean Yokota, 1 aylık harekete bakıldığında, mali uçurumda anlaşma beklendiğini, bunun da Asya paralarının değerlenmeyi sürdüreceğinin sinyalini verdiğini söyledi.

Hint rupisi bu hafta yüzde 1.9 ralli yaparak 54.45 düzeyine çıkarken, Endonezya rupisi de yüzde 0.5 değerlenerek 9,603'e yükseldi. Malezya ringgiti yüzde 0.4 güçlenerek 3.0443'ten, Güney Kore wonu da yüzde 0.3 primlenerek 1,082.93'ten işlem gördü.

EPFR Küresel verilerine göre 28 Kasım'da sonlanan hafta küresel yatırımcılar gelişen piyasa tahvil fonlarına 827 milyın dolarlık yeni sermaye girişi yaptı. Yabancılar bu ay Hint, Filipinler, Tayvan ve Tayland'da net alıcı pozisyonunda bulundu.