Advertisement

Japonya Bakanlar Kurulu, Başbakan Yoshihiko Noda'nın 16 Aralık'taki genel seçimlerin öncesinde ekonomiyi destekleme çabalarının etkisiyle 880 milyar yenlik bütçe rezervlerinin kullanılacağı 2. mali teşvik paketini onayladı.

Japon Kabinesi, geçtiğimiz ayki ilk tur mali teşviğin ardından son önlemlerin Japonya'nın gayrisafi yurtiçi hasılasını yüzde 0.4 artıracağı açıklamasında bulundu. Kabine, son paketin yeni harcama gerektirmeyecek politikaları ve düzenlemelerin azaltılmasını da kapsadığını söyledi.

Noda'nın iktidar partisi ve önümüzdeki ayki seçimlerden lider çıkacağı tahmin edilen ana muhalefet Liberal Demokrat Partisi, sanayi üretiminin 4 ayın ilk kazancını kaydetmesine rağmen Ekim ayına ait perakende satış ve ihracattaki düşüşün ekonominin resesyonda olduğuna işaret etmesinin ardından daha fazla teşvik sözü verdi. Diğer yandan büyük ölçekli her mali teşvik, GSYH'sinin 2 katına ulaşan dünyanın en yüksek borcuna sahip Japonya'nın durumunu daha da zorlaştırabilir.

Finansal piyasaların dikkatinin, en azından 5 trilyon yenlik seçim sonrasında geçirilecek olan ekonomik teşviklere kaydığına dikkat çeken BNP Paribas SA'nın ekonomistlerinden Azusa Kato, kamu işi projelerinin büyüme üzerinde hemen etki göstereceğini, ancak bu yöntemin uzun vadede işe yarayıp yaramayacağının ayrı bir konu olduğunu söyledi.

LDP lideri Shinzo Abe dün büyümeyi desteklemek, istihdam yaratmak ve onyıldır devam eden deflasyonu sonlandırmak için tahvil çıkarmak ve kamu işlerini artırmak istediğini ifade etti. Ekonomi Bakanı Seiji Maehara bu ayın başında, bu mali yılın bütçesinin rezerv fonlarından kullanmanın, ekonomiyi desteklemeye yetmeyebileceğini söylemişti.