Advertisement

Japon yeni, Japonya'nın ilave teşvik planını onaylaması ve ülkede fabrika üretiminin beklenmedik bir şekilde yükselmesinin ardından önemli para birimlerinin tümü karşısında değer kaybederken, metaller değer kazandı ve Asya tahvil riski geriledi. Avrupa hisse sentleri ise fazla değişiklik göstermedi.

Yen euro karşısında, son yedi ayın en düşük seviyesi olan 107.63'ü gördükten sonra, yüzde 0.9 düşerek, Londra saati ile 08:02'de 107.50 yen seviyesine indi. Bakır yüzde 0.6 arttı ve altın yüzde 0.2 değer kazandı. Asya'da Japonya dışındaki ülkelerin yatırım yapılabilir kredi notuna sahip 40 bankasını içeren Markit iTraxx Asya Endeksi, 4 Temmuz 2011'den bu yana en düşük seviyesinde kapatmaya yönlendi. Stoxx Europe 600 Endeksi, dün son 17 ayın en yüksek seviyesine ralli yaptıktan sonra bugün fazla değişiklik göstermedi. Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (E&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 düştü.

Japonya kabinesi gelecek ay yapılacak seçimler öncesi, 880 milyar yen (10.7 milyar dolar) tutarında teşvik planını onayladı ve ülkede fabrika üretimi Aralık ayından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. ABD'de, Hazine Bakanı Timothy Geithner, Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Parti sözcüsü John Boehner'a, mali uçurum olarak adlandırılan durumdan kaçınmaya yönelik bir öneri sundu. Bloomberg yatırımcı anketinin gösterdiği üzere, Çin ekonomisine güven bir yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıakrken, Almanya ekonomisi resesyona riski ile karşı karşıya.

Tokyo'da Meiji Yasuda Life Insurance Co. başekonomisti Yuichi Kodama, "Japonya ekonomisi muhtemelen 2013 yılının ilk çeyreğinde büyümeye geri dönecek" dedi ve "ABD ekonomisi sağlam görünüyor ve Çin ekonomisi bu çeyrekte bir sıçrama gösterebilir. Bu gelişmeler Japonya ihracatı için iyi" şeklinde görüş bildirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi üst üste altıncı aylık kazancını göstermeye yönlendi. Avrupalı liderlerin Yunanistan'ın borç sorununu çözmeye yönelik attıkları son adımlara karşın, Bloomberg Global Poll'a katılan 862 uzmanın yüzde 53'ü, bölgenin en büyük ekonomisi olan Almanya'nın üç yılı aşkın süreden sonra ilk kez resesyona gireceğini düşündüğünü kaydetti.