Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu eski üyelerinden Jose Manuel Gonzalez-Paramo, bu yıl kendi finansmanını artırmayı sürdürerek, karamsar beklentileri utandıran İspanya'nın kurtarma yardımı almayı önleyebileceğini söyledi.

Bloomberg Televizyonu'na konuşan Gonzalez-Paramo, bütçe açığı ve diğer konularda iyi gelişmeler olursa, kurtarmaya başvurmama ihtimalinin her zaman olduğunu hatırlattı.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Avrupa Merkez Bankası'na İspanyol tahvilleri alma imkanı tanıyacak olan kurtarma yardımına başvurma kararını ertelemeye devam ediyor. İspanya'nın tahvil faizleri Temmuz'daki yüzde 7.75'lerden yüzde 2 düşüş kaydetmesiyle, İspanyol Hazinesi bu yılki ihalelerinde sunduğu tüm tahvilleri sattı ve 2013 için tampon oluşturdu.

Gonzale-Paramo, fonlama bakımından Temmuz'da İspanya'nın bu noktada olmasının beklenmediğine dikkat çekti.

AMB Başkanı Mario Draghi'nin tahvil alım önerisini açıkladığı Ağustos'ta kurtarma başvurusuna ilk kez kapıyı aralayan Rajoy, eğer kurtarma isteyecekse, öncelikle borçlanma maliyetlerinin ne kadar düşeceğini bilmek istediğini söylüyor. Gonzalez-Paramo ise bunun mümkün olmadığını belirtiyor.