Advertisement

Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı, mali kriz ve daha da sıkılaştırılan kemer sıkma önlemlerinin bölgedeki ekonomik sorunları daha da ağırlaştırması sonucu, Ekim ayında rekor seviyeye yükseldi.

17 üyeli bölgede, işsizlik oranı Ekim ayında, Eylül ayındaki seviyesi olan yüzde 11.6'dan yüzde 11.7'ye çıktı. Bu, veri serilerinin başlatıldığı 1995 yılından bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor. Bloomberg News'un anketine katılan 34 ekonomistin tahminlerinin medyanuna göre de işsizlik oranının yüzde 11.7 seviyesine yükselmesi bekleniyordu.

Euro Bölgesi ekonomisi iki çeyrek üst üste daraldı ve bu durum, şirketlerin gerileme ile başa çıkabilmek için maliyetleri kısmaya yöneltti. Bloomberg'in diğer bir anketine katılan 25 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Euro Bölgesi ekonomisinin dördüncü çeyrekte yüzde 0.3 daralması bekleniyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) bu hafta açıkladığı tahminlerinde, Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 0.4 ve gelecek yıl yüzde 0.1 daralmasını öngördü.

Paris'te Credit Agricole kıdemli Euro Bölgesi ekonomisti Frederik Ducrozet, "İşsizlikte trend kademeli olarak yukarı görünüyor. Gelecek yılın ikinci yarısında bir miktar istikrar umabiliriz" dedi ve "İşsizliğin gelecek yıl da artacağı gerçeğinden kaçış yok. Bu geriden gelen bir gösterge" şeklinde görüş bildirdi.