Advertisement

Mali uçuruma yönelik haber akışı piyasalarda dalgalanmaya neden olurken, Avrupa cephesinde ise bugün Alman parlamentosunda Yunanistan’a mali yardım oylanacak. Bir gün içinde umudunu kaybeden ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü ve Cumhuriyetçi John Boehner, Başkan Obama’yı ve Demokratları mali uçurum konusunda anlaşma için ciddiyete davet etti. Yurtdışı gündemde ABD’deki bütçe görüşmelerinin izleneceği haftanın son işlem gününde, yurt içi tarafta ise Ekim ayı dış ticaret verileri ve Hazine borçlanma stratejisi ön plana çıkıyor. Dış ticaret Ekim ayında 7,5 milyar dolar beklentiye karşın, 5,5 milyar dolara geriledi. Ekim ayında kıymetli maden ihracatı % 370 artışla 1,5 milyar dolar olarak gerçekleşirken, İhracatın İthalatı karşılama oranı % 70,7 ile son 3 yılın en yüksek düzeyine çıktı.

% 6’nın altındaki gösterge tahvil faizi

Gösterge tahvilin bileşik faizi haftanın son işlem gününe % 5.97 bileşik seviyesinden başladı. Dün Merkez Bankasının Finansal İstikrar raporunda, MB’nin reel kurdaki oynaklığı yakından takip ettiği ve TL’nin değer kazanması halinde kısa vadeli faizlerde indirime gidebileceği sinyali, faizdeki düşüşte belirleyici oldu. Faizde % 6’nın altının kalıcı olup olmayacağını ise bugünkü Hazine iç borçlanma stratejisiyle yön bulması bekleniyor. Akbank Ekonomik Araştırmalar Piyasa Stratejileri Yöneticisi Evren Kırıkoğlu,  faizlerdeki seyir için, "Faizdeki gerileme Fitch’in not artışı öncesi başlayan pozitif momentumun korunmasına bağlı. Çok ciddi bir yabancı talebi var. Olumlu seyri tersine çevirecek bir done yok. Bu şekilde seyrin devamını bekliyoruz. Kar realizasyonları dışında bu seviyelerin korunacağını düşünüyorum" dedi.

Yurt içi ve yurt dışı piyasaların seyrine yönelik, Kırıkoğlu, "Mali uçurum konusunda çok fazla endişe etmiyorum. Nedeni ise küresel piyasalarda mali uçurumun fiyatlandığını düşündüğüm risk primlerinin bir hayli düşük olduğunu görüyorum. Dış piyasalardaki satışın ne kadarını mali uçurumun sebep verdiği de tartışmaya açık bir konu. Küresel beklentinin mali uçuruma çözüm bulunacağı olduğu yönünde olduğu görülüyor. 2013’e sarkması durumunda ise ciddi bir etkisi olacağını düşünmüyorum" yorumunda bulundu.

İMKB’den 72,500 üzerinde açılış

Güne 72,636 seviyesinden başlayan İMKB 100, Saat 10:23 itibariyle 73,000 seviyesinin hemen altında, 72,900 seviyesindeydi. Analistler, 72,500 seviyesinde gelmesi olası kar satışlarının karşılanması durumunda, yukarı yönlü yeni hedeflerin oluşabileceğine dikkat çekiyorlar. Bugün kapanış itibariyle MSCI Türkiye endeksine TOASO dâhil edilecek ve küçük ölçekli şirketler endeksinden DEVA ve SODA hisseleri çıkarılacak. ABD’de dün mali uçuruma yönelik haber akışı bir sürelik satış baskısı yaratsa da, düşük seviyelerden gelen alımlarla, özellikle Reserach In Motion (RIM) ve Advanced Micro Devices’ın da dâhil olduğu teknoloji hisseleri önderliğinde, Nasdaq endeksinin piyasa geneline göre iyi performansı dikkat çekiciydi. Şirket tarafında ise, İş Bankası’nın takipteki krediler portföyünün 286 milyon TL (toplam takipteki kredilerinin %13’ü) tutarındaki bölümünü 50 milyon TL bedel karşılığında LBT Varlık Yönetim AŞ’ye satıldığı haberi ve Uyum Gıda ortaklarının % 47,3’lük hisseleri 2.88 fiyat ile Makro Market’e satışı öne çıkıyor.

Dolar/TL 1.79’un altında

Güne yatay bir başlangıç yapan dolar/TL saat 10:37 itibariyle 1.7846 seviyesinden işlem görüyordu. Sepet kurda ise 2.0539 seviyesindeyiz. İspanya ve İtalya devlet tahvil faizlerinde düşüşlerin destek olduğu Euro/Dolar paritesi ise 1.3016 seviyelerinde seyrediyordu.

BloombergHT Araştırma Bölümü

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberg.net