Advertisement

Brezilya ekonomisi, yılın üçüncü üç aylık döneminde, hükümetin teşvik çabalarının, beş çeyrektir üst üste düşen yatırımları desteklemeyi başaramamasının ardından, ekonomistlerin tahmininin yarısı hıza büyüdü.

Brezilya'da gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYİH)  üçüncü çeyrekte yüzde 0.6 arttı. Bloomberg News'un anketine katılan 54 ekonopmistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 1.2 artması bekleniyordu.

Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in başında olduğu hükümet, son on yılda en kötü iki yıllık performasına yönlenen ekonomiyi desteklemek için son 12 ayda faiz oranlarını rekor düşük seviyeye indirdi, vergileri düşürdü ve harcamaları artırdı. Teşvik çabaları perakende satışların güçlü kalmasını sağlarken, firmalar yatırımlarda geri adım atıyor.Büyümenin halen düzensiz olması ile birlikte, hükümet şimdilerde üretim maliyetlerini düşürme üzerinde yoğunlaşıyor.

Büyümenin yüzde 1 oalcağı tahmininde bulunan, Londra'da Capital Economics Ltd. şef gelişen piyasalar ekonomisti Neil Shearing, "Bugünkü veri korkunçtu" dedi ve "Bugünkü veri konusunda hayalkırıklığı yaratan unsur, son bir yıl boyunca uygulanan teşviklere karşın, ekonominin halen toparlanmakta güçlük çekmesi" yorumunda bulundu.

Yıllık hale getirilmiş büyüme hızı üçüncü çeyrekte yüzde 2.4 oldu ve bu, hükümetin bu ayki tahmini olan yüzde 4.7'nin oldukça altında ve GSYİH geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.9 arttı. Bu, Rusya, Hindistan ve Çin'in de dahil olduğu BRIC ülkeleri arasındaki enkötü performansı iişaret ediyor.