Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yönetim konseyi üyesi Panicos Demetriades, Güney Kıbrıs'ın, bankalarını yeniden finanse etmek ve ödemelerini yapabilmek için ihtiyaç duyduğu kurtarma paketinin koşulları konusunda uluslararası kreditörler ile anlaşmaya vardığını açıkladı.

Demetriades, Lefkoşa'nın Rum tarafında kalan kısmında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Anlaşmaya varıldı ve eksik kalan yegane şey, eurogrup toplantısında müzekere edilecek kesin miktar" dedi ve "Temen nokta, bir anlaşmaya varılması" şeklinde görüş bildirdi.

Güney Kıbrıs, Haziran ayında, 2010 yılında Yunanistan'ın kurtarılmasının ardından, Yunanistan'daki yatırımları nedeniyle zayıflayan, aralarında  Bank of Cyprus Plc ve Cyprus Popular Bank'ın da bulunduğu Güney Kıbrıslı bankalar sonrası, finansal yardım talebinde bulunan dördüncü Euro Bölgesi üyesi oldu. Güney Kıbrıs bankaları, Yunanistan'daki borç yapılandırmasından dolayı 4 milyar euro (5.2 milyar dolar) kaybetti.

Demetriades, Güney Kıbrıs bankalarının yeniden sermayelendirilmesi için ihtiyaç duyulan kurtarma fonu miktarı henüz belirlenmediğini, ancak Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Avrupa Komisyonu'ndan oluşan Troyka'nın, bankaların 10 milyar euroya ihtiyaç duyduğu tahmininde bulunduğunu kaydetti. Demetriades, anlaşmanın Güney Kıbrıs'ın borçlarının ayakta kalabilmesini sağladığını sözlerine ekledi.