Advertisement

ABD'de Sandy Kasırgası'nın ülkenin güneydoğusunda yaşayanların işyerine veya alışveriş merkezlerine gitmelerini engellemesiyle tüketici harcamaları Ekim ayında beklenmedik bir şekilde gerilerken, maaşlar da düşüş gösterdi.

Ticaret Bakanlığı'ndan açıklanan rakamlara göre bir önceki ay yüzde 0.8 yükselen satın alımlar, geçtiğimiz ay yüzde 0.2 düşerek Mayıs ayından bu yana en düşük veriyi gerçekleştirmiş oldu. Bloomberg anketine katılan 79 ekonomistin tahmin medyanı nominal satışlarda bir değişiklik olmayacağı sinyalini vermişti.

Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre gelirler değişmezken, bunda Sandy'nin maaşlarda yol açtığı düşüş de etkili oldu. Kasırga 29 Ekim'de bir çok perakende mağazasını yerle bir ederken, yükselen Tüketici Güveninin ortaya çıkardığı avantajı da geçici bir süre etkisiz bırakmıştı. Daha hızlı istihdam artışı ve maaş yükselişleri 3. çeyrekte yaşanan yavaşlamanın ardından hanehalkı tüketimini tekrar tetikleyebilecekken, Fed'in neden istihdama yönelik adımlar attığını da açıklamaya yardımcı oluyor.

PNC Financial Services Group Inc. kıdemli ekonomisti Gus Faucher, "Ekim ayında, yoğun nüfusu olan yerlerde alışveriş merkezlerinin kapalı olmasından dolayı bir çok insan buralara gidemedi. Sandy olmasaydı satışlar büyük ihtimalle ya yatay ya da biraz yukarıda olurdu" ifadelerini kullandı.