Advertisement

Petrol, dünyanın en büyük iki tüketicisi ABD ve Çin'den ekonomik toparlanmaya dair işaretlerin gelmesiyle Ağustos ayından bu yana ilk kez aylık kazanca doğru ilerledi.

West Texas Intermediate vadelileri dün yüzde 1.8'lik bir çıkış gerçekleştirmesinin ardından bugün çok fazla değişiklik göstermedi. Bloomberg tarafından yapılan bir ankete göre önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan mali uçurum görüşmeleri, petrolün fiyatını hafta boyunca yatay seviyede tutacak. ABD Ticaret Bakanlığı'ndan açıklanan verilere göre ülke ekonomisi geçtiğimiz çeyrekte daha önce beklenenden daha fazla genişleme gösterdi.

Oslo merkezli DNB ASA kıdemli petrol analisti  Torbjoern Kjus, "Bir ralli başlatabilecek faktör mali uçurum konusunda anlaşma sağlanması olacaktır. Ben, petrol piyasasında önümüzdeki seneye güçlü bir başlangıç olacağını tahmin ediyorum" ifadelerini kullandı.

Ocak vadeli ham petrolün varili Londra saatiyle 13:21'de 87.85 dolardan işlem gördü. Kontrat dün 1.58 dolar değer kazanarak 88.07 dolara çıkmıştı. Fiyatlar bu ay yüzde 1.8 yukarıda seyrederken, yıl genelinde 2008 yılından bu yana en kötü yıllık performansı sergileyerek yüzde 11 aşağıdan seyrediyor.

Ocak vadeli Brent petrolün varili ise 12 cent düşerek ICE Futures Europe'da 110.64 dolardan işlem gördü. Avrupa gösterge kontratıyla West Texas arasındaki fark dün 22.69 dolarken, bugün 22.80 dolara çıktı.