Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama ve Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, vergi konusundaki ayrılıkla birlikte mali uçurum müzakerelerinde avantaj kazanma yarışıyla ve ödün talepleriyle dolu bir haftayı tamamladı.

Başkanlık kampanyalarına benzeyen bir şekilde Pennsylvania'da seçmenlerin önüne çıkan Obama, "uzatmalı müzakere" uyarısında bulunarak, Amerikalılar'dan Kongre'deki Cumhuriyetçiler'e, mali uçuurm anlaşmazlığının ilk adımı olarak orta gelirli Amerikalılar için vergi indirimlerinin uzatılması konusunda baskı yapmalarını istedi. Obama'nın bu talebi, vergi anlaşmasının yeniden düzenlenmesi ve harcama kesintilerinin önümüzdeki yıla kadar ertelenmesine yönelik kararlar alınmasını gerektiriyor.

Obama, "Bunu sadece kendi kendime yapmak benim için yeterli olmayacak" dedi.

Washington'da Obama'nın yarım saat sonrasında konuşan Boehner ise, ABD Hazine Bakanı Timothy F. Geithner'ın Kongre liderlerine sunduğu yönetim planının, ufak ölçekli şirketlerin vergisini artırarak, büyümeyi riske edeceğini söyleyerek, müzakerelerin seçim öncesindeki safhaya geri döndüğünü belirtti.

Boehner, "Kendimizi kandırmayalım. Bir anlaşmazlık var" dedi.

ABD'de Bush döneminden kalma en üst yüzde 2 gelire sahip olanların vergi indirimlerine ilişkin düğüm, Obama ve ve Kongre'deki Cumhuriyetçiler arasındaki tartışmaları uzatıyor.