Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) ve Avrupa Fİnansal İstikrar Fonu'nun (EFSF) kredi notunu, fonların finansal destekçileri arasındaki kredi risklerinin yüksek korelasyonunu gerekçe göstererek aşağı çekti.

ESM'nin kredi notunu Aaa'dan Aa1'e düşüren Moody's, EFSF'nin geçici notunu da Aaa'dan Aa1'e indirdi. Moody's, her iki fonun kredi notu görünümünü de negatifte bıraktı. Bloomberg'in verilerine göre EFSF'nin 161.8 milyar euroluk açıkta tahvili bulunuyor.

Kredi notu indirimi, EFSF'ye en büyük ikinci katkıyı sağlayan Fransa'nın notunun Moody's ve Standard&Poor's tarafından aşağı çekilmesinin ardından geldi. Moody's'in Fransa'nın kredi notunu geçtiğimiz hafta indirmesinin ardından ülkenin 10 yıllık tahvil faizlerinin düşmesi ve S&P'nin 2011'de ABD'nin kredi notunu indirmesinin ardından Hazine tahvillerinde görülen ralli, yatrımcıların bu tür not hamlelerini önemsemediğini gösteriyor.

EFSF'nin notunun destekçilerinin kredi itibarına bağlı olduğuna dikkat çeken Londra'daki Spiro Sovereign Stratregy'nin yönetici direktörü Nicholas Spiro, EFSF'nin notunun bir kez daha indirilmesinin, Euro Bölgesi kurtarma fonunun, Avrupa'nın çekirdeğindeki ekonomik kötüleşmeyi yansıttığını belirtti.

Bloomberg'in Haziran verileri, ülke tahvillerinin yarı zamanda yeni notların tam tersi yönde hareket ettiğine işaret ediyor.