Advertisement

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, bankaların altın mevduat hesabı hizmeti vermesinin kuyumculara ''darbe'' vurduğunu savundu.

Özgenç,  bankaların Cumhuriyet Altını'ndan bileziğe, yüzükten küpeye kadar her ayardaki altınları mevduata dönüştürmek için yoğun bir altın toplama faaliyeti içerisine girdiğini kaydetti.

Bankaların adeta ''altın toplama günleri'' düzenlemeye başladığını ifade eden Özgenç, ''Oysa kart aidatları, hesap işletim ücreti, düşük ciro ücreti, pos hizmet ücreti, havale gibi masrafların yanı sıra fahiş yıllık kart aidatları ile tüketicilerden ve işletme sahiplerinden büyük tepkiler toplayan bankalar, elde ettikleri bu gelirler yetmezmiş gibi şimdi de kuyumcuların ekmeğine göz diktiler'' dedi.

Özgenç, kuyumcuların bankalarla rekabet edebilecek bir durumda olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

''Günümüzde bankaların kuyumculara karşı giriştiği haksız rekabet sorunu, maalesef önlenemez bir hal aldı. Ülkemizde bulunan bütün sektör mensuplarının bu olgudan fazlasıyla etkilendiği ve bu oranın günden güne artmakta olduğu gözlemleniyor.''

Gelinen noktanın haksız rekabeti doğurduğunu ve Rekabet Kurumu'nun müdahale etmesi gerektiğini savunan Özgenç, ''Bu durum zaten altın fiyatlarının yükselmesi sonucu satışların oldukça düşmesinden dolayı zor günler geçiren sarraf ve kuyumcuların işlerine büyük sekte vurmaktadır'' diye konuştu.

Nurettin Özgenç, kuyumcuların bankalar gibi çok çeşitli alanlardan kazanç sağlama imkanı olmadığını belirterek, bankaların kuyumcuların işini yapmaması gerektiğini söyledi.


BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Aralık 2012 Pazartesi, 09:08 Misafir altini taki değil yatirim araci gören için bankalarin altin hesaplari en akilli hesap,0.70-0.80 tl araliğindaki kar paylari kuyumcularin 7-8 liralik paylarinin 'u yani alir satarim diye düşünüyorsan kuyumcu ile çalişmayacaksin,üstelik param yok alamam cevabida vermiyor istediğin zaman al istediğin zaman sat bu kadar basit,üstelik bu hesaplarda hesap işletim ücretide yok.
02 Aralık 2012 Pazar, 22:16 Misafir kuyumculara sesleniyorum e kardeşim sizde alış satış arasındaki makas farkını 5-9 lira arasında bırakmayın millet sizden iş yapsın yıllarca milleti kazıkladınız şimdi de ağlıyorsunuz. sizlerde alış satış aralığını 0,60ın altına çekin bakın nasıl iş yapacaksınız
01 Aralık 2012 Cumartesi, 23:43 Misafir rahatsız olurlar tabi,, hamudu ile götürmeye alışmışlar, rekabet etmeden, tekel piyasa ne güzel dünya. yok öyle kazanamıyorsanız kapatın gidin. kazanan iş yapın. bakkal ne ise kuyumcu da o, ziynet de umarım gelecek 25 yılda tümü ile altında biter. altın sadece yatrım aracı olmalı....