Advertisement

İngiltere Merkez Bankası'nın eski politika yapıcılarından Adam Posen, parasal genişlemenin etkisinden şüphe duyan İngiltere merkez bankacılarının belirsiz süre için varlık alım programından kaçınabileceğini söyledi.

Merkez bankasındaki görevinden Ağustos'ta ayrılmasından bu ana para politikasının görünümüne ilişkin ilk kez konuşan Posen, yetkililerin 375 milyar sterlinlik (601 milyar dolar) tahvil alım programını genişletmeyeceğini kaydetti. Bazı yetkililerinin Borç verme için Fonlama Programı gibi kredi programlarının yeterli teşvik sunmasını umduğunu belirten Posen, bankanın yeni bir başkanının olmasının da bu boşluğa katkı sağladığını söyledi.

Merkez bankalarının hata yapmaktan ya da veriler değiştiğinde fikirlerini değiştirmekten korkmaması gerektiğini, ancak henüz bir veri değişikliğinin de olmadığını söyleyen Posen, "Esnek para politikalarının belirsiz süre için askıya alınmasından korkuyorum" dedi.

Posen, İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Paul Tucker gibi yetkililerden gelen ve tavır değişikliğine işaret eden açıklamaların "tuhaf" ve "yenilginin kabul edilmesine benzer" olduğunu savundu. İngiltere Merkez Bankası 50 milyar sterlinlik parasal genişlemeyi tamamlanmasının ardından Kasım'da tahvil alımlarını sonlandırdı.