Advertisement

Borç krizindeki Yunanistan'ın daha fazla dış yardım alabilmesi için kritik önem taşıyan tahvil geri alımlarına bu hafta başlamasıyla, Almanya Şansölyesi Angela Merkel de sonunda Yunanistan'ın borcunda zarar yazılabileceğine kapıyı araladı.

Alman Bild gazetesine konuşan Merkel, Yunanistan'ın bugün tahvil geri alımları için teklif vermeye hazırlanmasıyla euro liderlerinin, ülke bütçe fazlası vermeye başlamasıyla zarar yazmayı gözden geçirebileceğini söyledi. Almanya bu zamana kadar böyle bir senaryoyu Avrupa Birliği anlaşmalarını ihlal ettiği gerekçesiyle karşı çıkıyordu.

"Yunanistan bir gün borçlanma ihtiyacı duymadan, kendi geliri üzerinde ayakta durabilirse, biz de o zaman durumu tekrar değerlendiririz" ifadeleriyle dikkat çeken Merkel, ancak her şey plana uygun işlerse dahi bunun 2014-2015'ten önce olmayacağını söyledi.

Yunanistan'ın 3 yıl önce Avrupa'daki borç krizini tetikleyen borç sorunundaki tavır değişikliği, ülkenin çıkışının, euro için kötü olacağı görüşünün arttığının sinyalini veriyor. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin temerrütün Euro'nun iflasının habercisi olacağı sözlerinin ardından Alman yasakoyucular Yunanistan'ın borç yükünün azaltılmasına yönelik planı onayladı.

Merkel'in sonunda borç affına açık olunabileceği sinyali vermesinin, "inkarın sonu" olduğunu savunan ING Groep'in ekonomistlerinden Carsten Brzeski, bunun hem bir değişim, hem de beklenen bir şey olduğunu söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Aralık 2012 Salı, 10:14 Misafir eu dağilir korkusuyla si̇z yunani̇stana para veri̇rseni̇z yunanistn ni̇ye capa sarfetsi̇nki̇ mecbursunuzun sonzuza dek para vermeye tabi̇ bunun sonucu tüm ab ni̇n i̇flasi demekti̇r