Advertisement


İngiltere'nin kamu finansmanını dengelemenin planlanandan daha uzun sürdüğünü söyleyen İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, kemer sıkma programının bir sonraki yıla da taşınabileceğine yönelik ilk sinyali verdi.

Osborne'un açıklamaları, bütçe açığından genel seçim yılı olan 2015'te kurtulunmasına yönelik 2010 planının, 2018'e kadar uzatılabileceğine işaret ederek, Osborne'un 2. kez planını gözden geçirmek zorunda kaldığını gösterdi. Osborne 5 Aralık'ta hükümetin son ekonomik ve mali tahminleriyle birlikte bütçe açığı hedefleri konusunda Parlamento'yu bilgilendirecek.

Londra'da BBC1 Televizyonu'na konuşan Osborne, "İngiltere'nin borçlarından kurtulması ve finansal krizden toparlanması daha uzun zaman alıyor" dedi.

Mali pozisyondaki bozulma Osborne'u, mali sıkılaştırmanın zayıf ekonomik büyümenin görüldüğü zamanlarda zarar verici olduğunu savunan İşçi Partisi'nin siyasi saldırılarına maruz bırakıyor. Finansal piyasalardaki yatırımcılar, Osborne'un ikinci geri adımında daha afedici olabilir.

Osborne, Hazine için tahminleri hazırlayan ve bütçe hedeflerine ışık tutan Bütçe Sorumluluğu Ofisi'nin, hem 2015'e ait milli gelir ve mevcut bütçe dengelerinin kaçırıldığını söyleyip söylemeyeceği konusunda bir görüş bildirmeyi reddetti. İngiliz Maliye Bakanı bunun yerine, "gecikme" olacağına ilişkin genel bir görüş olduğunu dile getirdi.