Advertisement

Yatırımcı ETF'deki altın varlıklarını artırırıken düşük doların da talebi canlandırması ile altın beş aydan fazlasının en büyük haftalık düşüşünden yukarı tırmanıyor. Gümüş de yükselişte.

Spot altının onsu yüzde 0.3 kadar yükselişle 1,720.45 dolara yükseldi ve Singapur'da yerel saatle 12.01'de 1,719.40  dolardan alıcı buldu. Fiyatlar geçtiğimiz hafta 22 haziran sonlu haftadan beri en çok düşüşle yüzde 2.2 değer kaybetti. Gümüş ise bugün yüzde 0.8 değer kazandı. Bloomberg veri tabanına göre ETF'deki altın varlıkları 30 Kasım tarihinde 2,621.73 tona yükseldi. Varlıklar temmuz sonundan beri ise yüzde 9.5 tırmandı. ABD Darphanesi'nin resmi sitesine göre altın akçe satışı kasım ayında iki katından fazlasına yükselerek temmuz 2010'dan beri en yüksek seviyeye çıktı.

Dolar Endeksi yüzde 0.3 kadar düşüşle 1 Kasım tarihinden beri en düşük seviyeye geriledi. Altın, dolar ile ter orantılı harketini sürdürüyor. Başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçiler arasındaki mali uçurumdan kaçınmak için görüşmeler tıkandı. Kongre Bütçe Ofisi'nden yapılan açıklamada çözüm için tarihi kaçırmanın ekonomiyi muhtemelen resesyona sürükleyeceği açıklamasında bulunuldu. Çin İstatistik Büros'nun açıklamasına göre ülke PMI'ı kasım ayında 50.6 olarak gerçekleşti. 50 seviyesinin üzeri genişlemeye işaret ediyor.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Aralık 2012 Çarşamba, 02:11 Misafir altın tirmaniyormu dusuyormu anlasilamadi su an 1695 seviyesinde seyrediyor.anlamadigim dolar ile altın ters orantili oldugu halde altın neden düşüyor?oysa. abd .nin ekonomik durumu ve avrupanin yaşadığı ekonomik kriz ortada.gerek abd de mali uçurum sorunu.gerek avrupanin durumu ,gerek iran ve suriyenin durumu altın fiyatlarinin artışını desteklerken neden altın fiyatları düşüyor.nereye gidiyor bu paralar cevabı çok açık zamaninda altın stoklayan büyük piyasa oyuncuları altın fiyatlarıni yeni bir ralli için hazırlıyorlar su an piyasada bu düşüş spekulatiftir hedef r1800,1900 ,2500 usd dir.