Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de imalatın geçtiğimiz ay genişleyerek, daha hızlı büyüme sinyali vermesiyle Asya Borsaları kazanç sağladı. MSCI Asya Pasifik Endeksi 7 ayın zirvesine işaret etti.

Enerji müteahhiti ve ekipman imalatçısı Metallurgical Corp. yüzde 2.9 değer kazandı. Güney Kore'nin en büyük otomobil üreticisi Hyundai Motor Co., ABD'deki araç satışlarının geçtiğimiz ay arttığını açıklaması sonrasında yüzde 1.8 değer kazandı. İnşaat şirketi Shimizu Corp., Japonya'daki otoyol tünelindeki çöküşün, kamu harcamalarını destekleyeceği spekülasyonuyla yüzde 5.2 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 kazançla 124.88 puana çıktı ve 2 Mayıs'tan bu yana en büyük kapanışını yaptı. Endekste değer kaybeden her 4 hisseye karşılık 5 hisse değer kaybetti. Endeks 4 Haziran'da kaydettiği bu yılın en düşüğünden merkez bankalarının büyümeyi desteklemek üzere teşvikleri artıracağı ve Çin'deki yavaşlamanın sonuna gelinmiş olabileceğine işaret eden veriler sayesinde 30 Kasım'a kadar yüzde 14 yükseldi.

Çin'in imalat verisinin haftaya iyi bir başlangıç olduğunu söyleyen UBS AG'nin Avustralya'daki varlık yönetimi yatırım stratejileri müdürü George Boubouras, Çin'deki aktivitenin hızlandığını, sert iniş senaryosunun geride kaldığını belirtti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.7, Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.4 ve Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.5 yükseldi. Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi büyük bir değişiklik kaydetmezken, Çin'in Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 düştü.