Advertisement

Yunanistan, ilerki dönemlerdeki uluslararası yardım ödemelerini tehdit edebilecek borç yükünü azaltma çabaları dahilinde, bu yılın önceki dönemlerinde ihraç ettiği tahvillerin geri alımı için 10 milyar euro (13 milyar dolar) harcayacağını belirtti.

Yunanistan, Atina merkezli Kamu Borçlanma Yönetimi Kurumu'nun bugün internet sitesinde yaptığı açıklamaya göre, modifiye Hollanda ihalesi olarak adlandırılan ihalede, menkul kıymetlerini geri almak için ellerinde tahvil tutanlara çağrıda bulundu. Kurum, 2023 ile 2042 yılları arasında vadesi dolacak tahviller için ortalama maksimum alım fiyatı olarak yüzde 34.1'i teklif etti. İhale 7 Aralık'ta Londra saati ile 17:00'de sona erecek.

Geri alım ihalesinin başarısı, Haziran ayından bu yana dondurulan yardım diliminin serbest bırakılması için kilit önemde. Teklif, Euro Bölgesi maliye bakanlarının geçen hafta onayladıkları, Yunanistan'ın borçlarının milli gelire oranını 2020'de yüzde 124 sevieysine düşürmeyi amaçlayan tedbir paketinin bir parçası. Tedbir alınmaması durumunda, Yunanistan'ın borçlarının milli gelire oranının 2014 yılında yüzde 190'a çıkacağı tahmin ediliyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF), 2020 borç azaltma hedefini, Yunanistan'ın üçüncü kurtarma programının devam etmesi için bir koşul olarak belirledi. IMF İdari Direktörü Christine Lagarde, Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Fon'un, ilave yardımın serbest bırakılması için, geri alım ihalesinin sonuçlarını inceleyeceğini kaydetmişti.

Geri alım, 11 yüzde puana ya da planlanan düşüş olan 20 yüzde puanının yaklaşık yarısına denk geliyor.