Advertisement

Japon bankalarının ellerinde bulundurdukları yüksek miktardaki hükümet tahvilinden kaynaklanan risklerine dikkat çeken Japonya'nın en büyük bankasının CEO'su, bankaların bu riskleri azaltmakta zorlanacağına dikkat çekti.

Bank of Tokyo-Mitsubishi'nin CEO'su Nobuyuki Hirano, bankanın elinde tuttuğu 40 trilyon yenlik (485 milyar dolar) Japon hazine tahvilinin "büyük bir risk" olduğunu, ancak bu konuda bir şey yapabilecek gücü olmadığını söyledi.

İngiliz Financial Times gazetesine verdiği röportajında Japon bankalarının elindeki hazine tahvillerinin analistlerin en ciddi endişesi olduğunu belirten Hirano, Japonya hükümet tahvillerinde temerrüte düşülmesinin bankalar üzerindeki etkisinin çok büyük olacağını, ancak bankaların piyasada düzeni sağlamaktan sorumlu olmasının gerektiğini savundu.

Uluslararası Takas Bankası'nın (BIS) geçtiğimiz hafta açıkladığı verilere göre Japon bankalarının elinde tuttuğu Japon hazine tahvilleri (JGB), Tier 1 sermayelerinin yüzde 900'üne karşılık geliyor. Bu rakam İngiltere hükümet tahvili bulunduran İngiliz bankaları için yüzde 25 ve Amerikan bankaları için de yüzde 100'lerde seyrediyor.

Riskleri azaltmaya hazır olduğunu, ancak bunun genel portföyü azaltmak yerine, vadelerini azaltmak anlamına geleceğini belirten Hirano, "Vadeleri olabildiğince düşük tutmaya çalışıyoruz. Ortalama vadeler 3 yıl civarında" dedi.

Japon bankalar, elinde en çok JGB bulunduran kurumlar olmalarından ötürü herhangi bir satış hareketi, piyasayı istikrarsızlaştırabilir.

Bazı analistlerin öngördüğü Japonya'nın temerrüte düşmesi, ülke bankalarını zarar yazmaya zorlayabilir.