Advertisement

Çin Ulusal İstatistik Kurumu'nun eski başekonomistlerinden Yao Jingyuan, büyümeyi desteklemiş olan demografik avantajlarının azalmasıyla Çin'in ekonomisini aynı güçte tutabilmesi için reform yapmasının gerektiğini söyledi.

Pekin'de katıldığı bir konferansta Yao, çalışma yaşındaki vatandaşların oranının daha yüksek oranlarda olduğu onyıllarda ekonomiye sağladığı desteğe gönderme yaparak demografik payın sert bir şekilde küçüldüğünü anlattı ve "Elimizde yalnızca reform payı kaldı" dedi.

Yao'nun açıklamaları, Başbakan Yardımcısı ve ülkenin bir sonraki Başbakanı Li Keqiang'ın, denetimlerin engellere takılmasıyla 30 yıldır devam eden ekonomik açılımın hızlanmasının gerektiği çağrılarının altını çizdi. Yao, artan istihdam maliyeti, çevresel korumuma ve yuandaki değerlenmenin Çin'in ihracat rekabetliliğini azalttığını ve yatırım odaklı büyümenin de kapasite aşımı ve tüketim payının azalmasına neden olduğunu belirtti.

Ülkenin büyüme trendini dönüştürmek ve Asya'daki 1997'deki finansal krizden bu yana öne çıkarılan iç talebi artırmak üzere ciddi ve temel bir ilerleme kaydedilmediğinin altını çizen Yao, "Şimdi yeniden dış dengelerin değiştiği ve gelişmiş ülkelerin resesyona girdiği zamandakiyle aynı noktadayız. Fabrikalarımız ya üretimi azaltıyor ya da kapanıyor: Onlar hastayken biz öksürüyoruz" dedi.