Advertisement

Kasım ayında primlenen hisse senedi piyasalarında, mali uçurum konusunda somut bir adım atılamaması dalgalanmaya neden oluyor. Avrupa’da ise sular durulmuyor, Moody’s, kurtarma fonlarının en büyük garantörlerinden biri olan Fransa’nın notunu indirdikten sonra, hafta sonu da Avrupa Bölgesi kurtarma fonlarının (ESM+EFSF) notunu aşağıya çekerek, Aaa’dan Aa1’e indirdi. 2012’nin son ayının ilk işlem gününde, ABD ISM imalat, Avrupa İmalat PMI’larıyla birlikte, Euro Bölgesi ekonomi bakanlarının toplantısı takip edilecek. Asya cephesinde Çin’de açıklanan ve son yedi ayın en yüksek seviyesine çıkan imalat sanayi PMI verisinin piyasalara olumlu etkisi sınırlı kaldı. 2009 Nisan ayından bu yana en düşük seviyesinde olan şanghay Bileşik Endeksi de Asya hisse senedi piyasalarından negatif ayrıştı.

Yurt içi tarafta ise Kasım ayı enflasyon rakamları gündeme damgasını vurdu. Beklentilerin altında gerçekleşen TÜFE Kasıma ayında % 0,4 artış gösterdi. Böylece yıllık enflasyon da %6.4 oldu. ÜFE %1.7 yükseldi ve yıllık rakam % 3.6 seviyesinde gerçekleşti. Gıda fiyatlarındaki düşüşün enflasyon üzerinde etkili olduğu gözlendi. Beklentilerin bir hayli altında gerçekleşen enflasyon sonrası, yılsonu enflasyon beklentilerinin aşağı yönlü revize edilmesi bekleniyor.

% 6’nın altındaki gösterge tahvil faizi

Gösterge tahvilin bileşik faizi % 5,89 seviyesinde güne başlarken, enflasyonun düşük çıkması ve Merkez Bankasından gelmesi olası faiz beklentileriyle birlikte gösterge faizde düşüş sürüyor.

İMKB pozitif görünümünü koruyor

İMKB 100 saat 12:20'de 73,479 seviyesinde seyrediyordu. Genel olarak olumlu görünümü korusa da, analistler endeksin kısa vadede aşırı alım seviyelerde olmasından dolayı kar satışlarının etkili olmasını tahmin ediyor. Şirket bazında öne çıkan haberler ise şu şekilde: Anel Elektrik, 287 milyon dolar olan Abu Dhabi havaalanı projesi ile birlikte, Yeni Doha Uluslararası Havalimanı'nda kontratlar dâhilinde yapımı devam eden işlerine ilave olarak, ana yüklenici Six Construct-Midmac JV'den yaklaşık 7.3 milyon dolar tutarında bir Niyet Mektubu daha aldı. TAV’ın 2014 yılında tamamlamayı planladığı İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali için 250 milyon euroluk kredi finansmanını tamamlaması haberi de öne çıkanlar arasındaydı.

Dolar/TL 1.79’un altında

Enflasyon verisi öncesi güne yatay bir başlangıç yapan TL, 1.7850 seviyesindeydi ve enflasyon verisi sonrası ise 1.7873 seviyesinden işlem görüyor. Euro/Dolar ise 12:11 itibariyle 1.3035 seviyesindeydi. Avrupa’daki negatif gelişmelere rağmen, paritedeki yukarı yönlü seyrin 12 Aralık'ta ABD cephesinde yaşanabilecek ‘QE4’ fiyatlaması olduğu öngörülüyor.

Piyasa tahmininden biraz daha yüksek bir enflasyon beklentisi olan Akbank Ekonomik Araştırmalar Müdürü Şahin Zuluğ, enflasyonla ilgili, " Merkez Bankası ve OVP hedefleri değiştirilmediği için, 2012 yılı enflasyonunda beklentilerin üzerinde kalabiliriz. 2013 için ise OVP’nin enflasyon beklentisi %5.3, Merkez Bankası'nın tahmini %5.2. Mevcut gelişmelerle birlikte 2013 hedefine ulaşılması zor gibi görünüyor. Faizlerdeki düşüşle birlikte MB’dan önümüzdeki toplantıda bir faiz indirimi bekliyoruz. Faizdeki düşük seyir ve iç talebin bir miktar canlanmasıyla birlikte %5.3’lük enflasyon beklentisinin aşağıda kaldığı kanaatindeyiz. Burada tek avantaj diyebileceğimiz şey Türkiye için, petrol fiyatlarının hem jeopolitik gerginliklerin azalması, global büyümenin zayıf olmasıyla birlikte, petrol talebinin düşük kalması sonucu düşük seyretmesi" dedi.

BloombergHT Araştırma Bölümü

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberg.net