Advertisement

Yunanistan tahvilleri, hükümetin 10 milyar euro (13 milyar dolar) tutarında önceden arz edilmiş tahvillerin geri alımı teklifinin ardından değer kazandı ve Avrupa'nın düşük kredi notlu ülkelerinin tahvillerine gelen alımlara öncülük etti.

İtalya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri yükselişini beşinci güne taşıdı ve bu hareket sonucu faiz son iki yılın en düşük seviyesine yaklaştı. Yunanistan, Atina merkezli Kamu Borçları Yönetimi Ajansı'nın internet sitesinden yaptığı duyuruya göre, 2023 ile 2042 yılları arasında vadeleri dolacak tahvillerin nominal değerinin yüzde 34.1'i seviyesinde ortalama maksimum satınalma fiyatı teklifi ile yatırımcıları geri alım ihalesine davet etti. Alman bono ve tahvilleri, Euro Bölgesi'nde imalat sanayi üretiminin 16'ncı ayda da daraldığını işaret eden veri sonrası fazla bir değişiklik göstermedi.

Hollanda'nın Utrecht kentinde, Rabobank Nederland kıdemli piyasa ekonomistlerinden Elwin de Groot, "Açık bir biçimde, Yunan tahvilleri için olumlu bir gelişme" dedi ve "Piyasanın Yunanistan'ın borçlarının nihayetinde sürdürülemez olduğu konusundaki fikrinin değiştiğini sanmıyorum, ancak borç geri alımı, Yunanistan'ı ayakta tutabilmek için herşeyin sırasıyla yapılacağının bir işareti" şeklinde görüş bildirdi.

Yunanistan'ın Şubat 2023'te vadesi dolacak yüzde 2 faizli tahvillerinin getirisi, 158 baz puan ya da 1.58 yüzde puanı düşerek, Londra saati ile 10:01'de yüzde 14.55'e geriledi. Bu hareket sonucu, bu kağıdın fiyatı nominal değerinin yüzde 39.47'si seviyesine geldi. Fiyat geçen hafta yüzde 35.27'ydi. 2042 vadeli kağıtların faizi 87 baz puan düştü ve fiyatın yüzde 28.22'den yüzde 30.99 seviyesine çıkmasına neden oldu.