Advertisement

ABD endeks vadelileri, Çin'de imalatın artması ve Kongre'de mali uçurumun çözümüne yönelik görüşmelerin devam etmesiyle yükselerek, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin iki haftalık kazancını genişleteceği sinyalini verdi.

Dell Inc., Goldman Sachs tarafından hisselerinin alınması tavsiye edilince yüzde 5.9'luk bir ralli gerçekleştirdi. Noble Energy Inc. Almanya işlemlerinde tırmanış kaydederken, Yahoo! Inc. ise bir Meksika mahkemesi tarafından aleyhine 2.7 milyar dolarlık bir karar verilmesinin ardından yüzde 2.3 değer kaybetti.

S&P 500 Aralık vadelileri New York saatiyle sabah 07:00'da yüzde 0.3 yükselerek 1,418.4 puan oldu. Dow Jones vadelileri ise 36 puan kazanarak 13,044 puana çıktı.

Londra'da bulunan Brewin Dolphin Securities Ltd. şef stratejisti Mike Lenhoff, "Çin'den gelen veriler iyileşiyor ve ekonomi orada ivme kazanmaya başlıyor. Eğer Kongre'den bir anlaşma olabileceği yönünde bir sinyal gelirse, piyasalar o zaman sağlam bir sıçrama yapar" ifadelerini kullandı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de imalatın iki göstergesi bu ay yükseliş gösterdi. Resmi Satın Alma Yöneticileri Endeksi Kasım ayında 50.6 olurken, son 7 ayın da zirvesine çıkmış oldu.