Advertisement

Euro, Yunanistan'ın 10 milyar euro (13 milyar dolar) değerinde hükümet tahvili geri alımı yaparak borcunu azaltma teklifi üzerine yükselen taleple son 6 haftanın zirvesine çıktı.

Dolar Endeksi, ABDli politikacıların mali uçurum konusunda pozisyonlarını sertleştirmeleriyle ve bugün açıklanacak bir verinin ABD'de imalatın yavaşladığını gösterebileceği söylentisiyle son bir ayın en düşük seviyesine geriledi. Avustralya para birimi ise, merkez bankasının yarınki toplantısında borçlanma maliyetlerini kesebileceği söylentisi üzerine 1 haftanın en düşük seviyesine indi.

Londra'da bulunan Mizuho Corporate Bank Ltd. Avrupa serbest yatırım fonu yöneticisi Neil Jones, "Yunanistan konusunda bir şeylerin olmasıyla euro daha iyi bir performans sergiliyor. Euro için anahtar öneme sahip olan güven konusu şimdilik borç krizi bölgesinde halledilmiş gibi görünüyor. Mali uçurum konusunda bir anlaşmaya varılamaması da bunun dolar için bir satış sebebi olabileceği manasına geliyor" dedi.

Euro gün içerisinde 1.3075 doları görerek 23 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeye çıkmasına rağmen, New York saatiyle 08:47'de yüzde 0.5 güçlenerek 1.3053 dolar oldu. ABD para birimi ise yüzde 0.3 gerileyerek 82.27 yen oldu.