Advertisement

ABD'de imalat sanayi Kasım ayında, zayıf işletme talebi, yavaşlayan ihracat ve süper fırtına Sandy'den kaynaklanan aksaklıklardan dolayı, Kasım ayında beklenmedik bir şekilde daraldı.

Institute for Supply Management'ın (ISM) imalat sanayi endeksi, Ekim ayındaki 51.7 sevieysinden Kasım ayında, Temmuz 2009'dan bu yana en düşük seviye olan 49.5'e geriledi. Bloomberg'in anketine katılan 83 ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 51.4 seviyesine gevşemesi bekleniyordu. Ekonomistlerin tahminleri 49 ile 53.5 arasında değişti. Endeks 2011 yılında ortalama 55.2 ve bir yıl öncesinde 57.3 seviyesinde seyretti. Bu verinin 50 seviyesinin altında çıkması, sektörde daralma olduğunu işaret ediyor

ABD'de kanun yapıcıların bütçe konusundaki tartışmalarından dolayı işletmelerin ekipman yatırımlarını azaltması, ABD mallarının ihracatına yönelik talebin düşmesi ve Atlantik'in tarihindeki en büyük fırtınasının yarattığı aksaklıklar, imalat sanayinde yavaşlama getirdi. Bu veriler, imalat sektörünün, 2009 yılında başlayan büyümeye, önceye göre daha az katkıda bulunduğunu işaret ediyor.

New York'ta Bank of America Corp. ekonomistlerinden Joshua Dennerlein, veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "İmalat sanayi yavaşlamakta" dedi ve "İmalatçılar yavaşlamakta olan talebe hazırlıklı olmalı ve gerçekten de neler olacağını bilmiyorlar" şeklinde yorumda bulundu.