Advertisement


Avustralya Merkez Bankası, istihdamdaki düşüş ve aşırı değerli Avustralya dolarının imalat ve turizm gibi sektörlere zarar vermesiyle politika faizini 2009'da ayarlanan son 50 yılın en düşük seviyesine indirdi.

RBA Başkanı Glenn Stevens ve yönetim kurulu, politika faizi olan gecelik nakit faiz hedefinde 25 baz puanlık indirime giderek yüzde 3'e çekti. Bankanın son 14 ay içinde yaptığı 6. faiz indirimi, Bloomberg anketine katılan 28 ekonomistin 20'si tarafından öngörülmüştü.

Stevens açıklamasında, düşük ihracat fiyatları ve zayıf küresel büyüme görünümü göz önünde bulundurulduğunda yerel paranın tahmin edilenden daha yukarıda seyrettiğini belirtti. Stevens'ın gelişmiş dünyanın en yüksek faizini indirme kararı, Avustralya'nın ücret baskısını, beklenenin altında seyreden maden harcamalarını ve 2.5 yılın en yüksek seviyesinde seyreden işsizlik oranını yansıtıyor.

RBA Başkanı, iskan dışı konut inşaatı yatırımları ve kaynak sektörü dışındaki yatırımların düşük seyretmeyi sürdürdüğünü, istihdam piyasasında da yumuşama gördüklerini söyledi.