Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de mali uçurum olarak tabir edilen otomatik harcama kesintileri ve vergi artışlarına 27 gün kala Kongre'deki Cumhuriyetçiler, ABD Başkanı Barack Obama'nın 1.6 trilyon dolarlık vergi artışını öngören bütçe planını reddetti. Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçiler, Obama'nınkinin yarı miktarına karşılık gelen 800 milyar dolarlık vergi artışı planı sundu.

Cumhuriyetçiler'in bütçe açığının azaltılması için 800 milyar dolarlık vergi artışı öngören planı Beyaz Saray'da hızlı bir şekilde geri çevirilse de, Cumhuriyetçiler'in vergi artışlarında ne kadar ödün vereceğine dair bir tablo ortaya koydu. Tarafların ilk tekliflerini vermelerinin ardından Cumhuriyetçiler ve Beyaz Saray arasındaki gelecekteki müzakereler şekillenmeye başlıyor.

Diğer yandan Cumhuriyetçiler, ABD'yi temerrüt eşiğine getiren ve notunun indirilmesine yol açan 2011'deki borç tavanı gösterisini tekrarlayarak, daha fazla harcama kesintileri için borç tavanının kullanılması girişiminde de bulunuyor.

Obama'nın Medicare ve Medicaid programlarında kesinti yapmaya çalışan Kongre'deki Cumhuriyetçiler,2013'ün başlarında kamu borcu sınırını, tıpkı 2011'deki gibi 16.4 trilyon dolara yükseltilmesinin gerektiğini düşünüyor. Temsilciler MEclisi'ndeki Cumhuriyetçiler ABD'nin son 4 yılda her yıl 1 trilyon doları aşmış olan ABD'nin bütçe açığını, "acil müdahale gerektiren bir kriz" olarak görüyor.

Yeni bir borç tavanı gösterisi, OCak'ta devreye girecek olan harcama kesintileri ve vergi artışlarının önlenmesi çabalarını karmaşık hâle getiriyor. Cumhuriyetçiler, 2011'deki taktiklerini yeniden uygulamaya çalışırken, yönetim borç tavanını da mali uçurum anlaşmasının bir parçası hâline getirmeyi istiyor.