Advertisement

Dünyanın en büyük tahvil fonu Pacific Investment Management Co.'nun CEO'su Muhammed El-Erian, Avrupa'nın 1960'ların sonlarında Mısır-İsrail arasındakinin benzeri bir yıpranma savaşıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Yıpranma savaşı, ne barış ne de ağır mücadelenin olduğu bir gerilime işaret ediyor.

Borç veren ülkelerin talep ettiği kemer sıkma önlemleri ve çok taraflı kreditör kuruluşların hâli hazırda zor olan resesyonu daha da sorunlu hâle getirmesiyle borç krizindeki Avrupa ülkeleri arasındaki gerilim tırmandığına dikkat çeken El-Erian, Mısır ve İsrail'in en sonunda, barış yapmadan önce savaşa girdiğini hatırlattı.

El-Erian, Avrupa'nın benzer savaşın ekonomik versiyonunu, büyüme, istihdam ve finansal istikrara taşıyacak ve bölge ekonomilerinin birbirleriyle bağlantılı olduğu vurgusunu öne çıkarak mali reformlarla önleyebileceğini söyledi.

Project Syndicate'teki köşesinde El-Erian "Mısır'ın yıpranma savaşında olduğu gibi, Euro Bölgesi'nin altta yatan ekonomik, finansal ve sosyal mayası devam ediyor. Hükümetler sökülen bir yamayı, yenisiyle kapamaya devam ederse, kapsamlı çözümlerin uygulanmasındaki gecikme, nihayetinde AMB'nin kalkanlarını bastıracaktır" ifadeleriyle dikkat çekti.

Bazılarının Mısır'ın yıpranma savaşının öncelikle tam teçhizatlı bir savaşa, ancak ardından barışın gelebildiğini söylediğinin altını çizen El-Erian, "Avrupa'nın da ilerlemek için daha büyük bir krize ihtiyaç olduğu düşünülüyor.ç Ancak bu çok ciddi ve tehlikeli bir algı. Zira bunun yalnızca aşırı büyük riski yok; aynı zamanda insani maliyeti de kabul edilemez boyutlarda" dedi.