Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de imalatın beklenmedik şekilde daralmasıu ve yasakoyucuların mali uçurum konusunda anlaşmazlık yaşaması ile OSaka Securities Exchange Co.'daki yükseliş arasında kalan Tokyo Borsası kararsız kaldı ve kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldi.

Satışlarının yüzde 27'sini Amerika'da gerçekleştiren fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc. yüzde 1 değer kaybetti. Hokuetsu Kishu Paper Co., Bank of America Merrill Lynch'in hisse notu indirimi üzerine sektörü aşağı çekti. Osaka Securities Exchange, Kasım'da rekor düzeyde opsiyon işlemi açıklaması sonrasında yüzde 10 sıçradı. Sharp, Qualcomm Inc.'in elektronik şirketine 10 milyar yenlik yatırım yapacağı planı üzerine yüzde 1.7 primlendi.

Topix Endeksi erken saatlerde yüzde 0.2 yükselmesinin ardından yüzde 0.1 kayıpla 781.13 puana geriledi. Nikkei 225 Endeksi dün 27 Nisan'dan bu yana en yükseğinden kapanması sonrasında bugün yüzde 0.3 düşüşle 9i433.15 puana indi. Endeks, Japonya'nın ana muhalefet partisinin 16 Aralık'taki genel seçimi kazanarak daha fazla teşvik uygulayacağı spekülasyonu üzerine Kasım'da Şubat'tan bu yana en büyük sıçramasını yaptı.

ABD'deki şirket sahiplerinin mali uçurumdan ötürü ihtiyatlı olduğunu, sermate yatırımlarının da durağan seyrettiğini belirten DIAM Co.'nun portföy  yöneticilerinden Kuninobu Takeuchi, seçim beklentisiyle yükselen Japon hisselerinin bu noktadan yukarı çıkması için kazançlarda fiili ilerleme görmesinin gerektiğinin altını çizdi.

Topix Endeksi bugün defter değerinin 0.9  katından fiyatlanarak sırasıyla 2.1 katı ve 1.5 katından fiyatlanan Standard&Poor's 500 Endeksi ve Europe Stoxx 600 Endeksi'nin gerisinde kalıyor.