Advertisement

Bakır fiyatları, ABD'de imalat sanayinin beklenmedik bir şekilde daralması ve bütçe konusundaki anlaşmazlığın derinleşmesinin ardından, altı haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktıktan sonra düştü ve son dört günde ilk kez aşağı yönde hareket etti. Aluminyum, çinko ve kurşun da değer kaybetti.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.5 düşerek ton başına 7,963.50 dolara kadar düştükten sonra, Tokyo saati ile 15:18'de 7,969 dolara geldi. Metal dün 8,045 dolar ile 19 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

ABD'de dün açıklanan ISM imalat sanayi endeksi, "mali uçurum" olarak adlandırılan durumdan dolayı ortaya çıkabilecek ekonomideki olumsuz seyir endişeleri ile birlikte, beklenmedik bir şekilde daralmayı işaret etti. ABD'de bütçe görüşmeleri, Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçilerin, Başkan Barack Obama'nın, sağlık ve sosyal güvenlikten yapılacak kesintilerden gelecek 2.2 trilyon dolarlık açık daraltma planını dengelemek için daha yüksek vergi oranlarına ilişkin önerisini reddetmesi ile daha da zorlu bir hal aldı.

Seul'de Korea Exchange Bank Futures Co. kıdemli traderı Hwang Il Doo, "ABD imalat sanayi verisi ve mali uçurum endişeleri metal piyasası üzerinde baskı oluşturuyor" dedi.

ABD'de Institute for Supply Management'ın (ISM) imalat sanayi endeksi, Ekim ayındaki 51.7 sevieysinden, Kasım ayında, Temmuz 2009'dan bu yana en düşük seviye olan 49.5'e geriledi. Bu verinin 50 seviyesinin altında çıkması, sektörde daralma olduğunu işaret ediyor.

Mart vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.6 düşerek pound başına 3.636 dolara inerken, Şanghay Vadei İşlemler Borsası'nda, Mart vadeli kontratlar yüzde 0.3 değer kaybederek ton başına 57,380 yuana (9,213 dolar) indi.

Aluminyum, nikel ve kurşun, LME'de, yüzde 1.1 değer kaybederken, çinkoda kayıp yüzde 1.4 oldu.