Advertisement

Asya hisse senetleri, Çin'de sigorta şirketlerinin bankalardaki yatırımlarına olan sınırlarının kaldırılması sonrası mali şirketlere gelen alımlar ve ülkede yeni liderlerin "kentleşmeyi" destekleyeceklerine yönelik açıklamalarının Çin Borsasında hızlı yükselişe neden olmasından olumlu etkilendi. Bölge hisse senetlerinin gösterge endeksi, bu hareket sonucu, son yedi ayıon en yüksek kapanışını gerçekleştirmeye yönlendi.

Dünyanın en büyük bankası Industrial & Commercial Bank of China Ltd., Hong Kong'daki işlemlerde yüzde 1.4 yükseldi. Çin'in ikinci en büyük sigorta şirketi Ping An Insurance (Group) Co., HSBC Holdings Plc'nin şirketteki payını satma konusunda anlaşmaya varmasının ardından yüzde 5.1 sıçradı. Asya'nın en büyük giyim kuşam satıcısı Fast Retailing Co., Uniqlo mağaza zincirinde iç satışların arttığını açıklamasının ardından yüzde 3 prim yaptı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 yükselerek, Tokyo saati ile 15:40'ta 125.17 puana çıktı ve erken saatlerdeki kayıplarını geri aldıktan sonra 30 Nisan'dan bu yana en yüksek kapanışına yönlendi. Endekste, düşen bir hisse karşılığı iki hisse değer kazandı. Endeks geçen ay, Çin'de ekonomik yavaşlamanın sonuna gelinmiş olabileceği işaretleri ve ABD'de kanun yapıcıların mali uçurum konusunda uzlaşmaya varabileceğine ilişkin iyimserlik ile birlikte yükselmişti.

IG Investment Ltd. fon yöneticilerinden Tim Leung, "Çin ekonomisine yönelik potansiyel destek konusu piyasalarda çok konuşuluyordu" dedi ve "Kentleşme yeni bir konu değil, ancak insanlar bu trend üzerine odaklanacak. Kentleşmenin çok faydası var. mesela, altyapı harcamaları" şeklinde görüş bildirdi.

Japonya'da Nikkei 225 Endeksi, erken saatlerdeki yüzde 0.6'lık kaybını geri aldı ve yüzde 0.4 yükseldi. Güney Kore'de Kospi Endeksi ve Tayvan'da Taiex Endeksi'nin her ikisi de yüzde 0.6'lık çıkışlar gerçekleştirdi. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 1.5 yükseldi.