Advertisement

40 aşkın ülkede faaliyette bulunan ING Bank Türkiye'de 2013 yılında sektörün 2 katı kadar büyümeyi hedefliyor.

Bankadan konuyla ilgili "Türkiye olarak stratejilerimiz net: 2012 yılında olduğu gibi gelecek sene de ana hedeflerimiz doğrultusunda büyümeyi sürdürmek ve karlılığımızı artırmak." açıklaması yapılırken ING Grubu CEO’su Jan Hommen ise Türkiye’nin stratejik öneme sahip bir pazar olduğunu belirterek ING’nin büyüme stratejisinde Türkiye'nin, uzun vadede büyüme fırsatı sunduğunu vurguluyor.

Türkiye'deki hedeflerini Türkiye’nin lider Tasarruf Bankası olmak, KOBİ firmalarının ve ihracatçılarımızın uzun soluklu iş ortağı olmak ve Türkiye’nin en çok çalışılmak istenen kurumu olmak başlığı altında 3'e ayıran banka, 2012 yılını "yatırım yılı" diye nitelerken 2013 içinse hedefi büyütüyor.

2012'yi "Yenilikçi ürünler ve hizmetler piyasaya sunduk, birçok yeteneği bünyemize kattık, eğitimlerini tamamladık ve marka bilinirliğimizi ciddi oranda artırdık. Odaklandığımız alanlarda sektör ortalamasının üzerinde performans gösterdik; büyümede ilk 3’te yer aldık. Sektör mevduatta yüzde 6 büyürken biz yüzde 20, tüketici kredilerinde ise sektör yüzde 11 biz yüzde 33 büyüdük." diye özetleyen banka 2013 itibarıyla bu yatırımların geri dönüşlerini görmeye başlamayı umuyor.

Geçen sene 3 çeyrek sonunda yaklaşık 43 milyon TL olan net dönem karını, 2012 yılı aynı döneminde 6’ya katlayarak yaklaşık 230 milyon olarak gerçekleştiren ING, 2013 yılında ise sektörün iki katı kadar büyümek istiyor.

ING, 2013 yılında 322 olan şube sayısına yaklaşık 25 adet yeni şube eklemeyi; 5400 olan çalışan sayısını 6000’lere yaklaştırmayı; pazara yenilikçi ürün ve hizmetler sunma konusundaki iddialarını korumayı hedefliyor.