Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Yunanistan'ın kredi notunu, hükümetin yatırımcılardan tahvil geri alıımı başlatmasının ardından, "CCC" seviyesinden tercihli temerrüt seviyesine indirdi.

Yunanistan, gelecekte uluslararası yarım için tehdit oluşturabilecek borç yükünü hafifletmek için bu yılın başlarında ihraç ettiği borçlanma kağıtlarını geri almak için 10 milyar euro (13.1 milyar dolar) teklifte bulundu. Ülkenin kredi notu Mayıs ayında, bu yılın başlarında tarihin en büyük borç yapılandırmasının gerçekleştirilmesinin ardından, tercihli temerrüt seviyesinden "CCC" seviyesine yükseltilmişti.

Tokyo'da, Japonya'nın ikinci en büyük sigorta şirketi Dai-ichi Life Insurance Co.'nun bir birimi olan Diam Co.'dan Hajime Nagata, "Not indiriminin büyük bir etkisinin olacağını düşünmüyorum" dedi ve "Yunanistan hali hazırda yeniden yapılandırıldı" şeklinde görüş bildirdi.

Yunanistan bu hafta, 2023 ile 2042 yılları arasında vadesi dolacak borçlanma kağıtlarını geri almaya başladı ve talebin artması için planlanandan daha yüksek bir fiyat teklif etti.

S&P, bugünkü açıklamasında, "Geri alım, sıkıntılı olacağını düşündüğümüz borç yeniden yapılandırmasının başlangıcını oluşturuyor" dedi ve "CCC kategorisine potansiyel bir not artırımı, diğer faktörlerle birlikte, geri alım yoluyla yapılmakta olan borç yardımına ve bunun ülkenin kamu maliyesini sürdürülebilir bir şekilde ayağa kaldırmasına katkısına ilişkin görüşümüzü yansıtacak" şeklinde görüş bildirdi.