Advertisement

ABD'de Temsilciler Meclisi Sözcüsü John Boehner, Cumhuriyetçi Parti'nin bütçe açığının azaltılmaı için gelir vergisinin artırılmasına yönelik muhalefetini kırması yolunda artan baskı ile karşılaşıyor. Parti'nin artan sayıda kıdemli üyesi, zenginlere vergi konusunun tartışılması konusundaki istekliliğini dile getiriyor.

Birkaç düzine Cumhuriyetçi, bir mektup ile, vergiler konusunda "tüm seçeneklerin" üzerinde durulması gerektiğini belirterek, iki partili çağrıya katıldı. Bu durum, Cumhuriyetçilerin bazılarının, Başkan Barack Obama'nın bütçe tartışmalarında temel koşulu olan "en fazla kazanan yüzde 2'lik kısma vergi artırımı getirilmesini" tartışmaya hazır olduğunu işaret ediyor.

Boehner'in sözcüsü Michael Steel, kısa bir süre önce açıkladıkları bütçe açığının kısılmasına yönelik tekliflerinin ardından, dün Obama ile Boehner'in telefon görüşmesi yaptığını kaydetti. Kongre'de anlaşma sağlanamaması durumunda, yılbaşından itibaren, 600 milyar doları aşkın otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntıları devreye girecek.