Advertisement

Asya hisse senetleri, ABD'de hizmet sektörü ve fabrika siparişleri verilerinin beklenenden iyi çıkmasının ardından yükseldi. Bu hareket ile birlikte, bölge hisselerinin gösterge endeksi son sekiz ayın en yüksek seviyesinden kapatmaya hazırlanıyor.

Kuzey Amerika'yı en büyük pazarı olarak gören Japon otomobil üreticisi Honda Motor Co., Tokyo'daki işlemlerde yüzde 1.6 yükseldi. Apple Inc.'nin iPhone ürününe kamera lensleri sağlayan Largan Precision Co., satışlarının geçen ay iki kattan fazla arttığını açıklamasının ardından, Taipei'deki işlemlerde yüzde 7 sıçradı. Emlak geliştirme şirketi SC Global Developments Ltd., CEO Simon Cheong'un şirketin kalan kısmını satın alma teklifi ile gelmesinin etkisi ile yüzde 49 yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 artarak, Tokyo saati ile 15:21'de 125.59 puana çıktı ve Nisan ayından bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirmeye yönlendi. Endekste, düşen iki hisse karşılığı yaklaşık üç hisse değer kazandı. Gösterge endeks geçen ay, dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin'de toparlanma işaretleri ve ABD'de mali uçurum sorununun çözüleceğine ilişkin iyimserlikle yükselmişti.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd. strateji müdürü Shane Oliver, "Ekonomik veriler iyi görünüyor ve bu da hisse senedi piyasasını destekliyor" dedi ve "Rallinin devam etmesi için, piyasaların mali uçurum sorununun çözüldüğünü görmesi gerekecek" şeklinde yorumda bulundu.

Japonya'da Nikkei 225 Endeksi, yenin son yedi ayın en düşük seviyesi yakınlarında seyretmesinin ihracatçı şirketlerin görünümünü düzeltmesi sonrası yüzde 0.8 yükseldi. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.4'lük bir çıkış gerçekleştirdi.

Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.1 yükselirken Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi dünkü yüzde 2.9'luk çıkışının ardından yüzde 0.4 arttı. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi dün son üç ayın en güçlü çıkışını gösterdikten sonra yüzde 0.1 geriledi.