Advertisement

Euro dolar karşısında, bugün TSİ 12:00'de açıklanacak olan ve daralması ve üç yıldır süren bölge borç krizinin büyümeyi olumsuz etkilediğine ilişkin işaretlere katkı yapması beklenen Euro Bölgesi gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH) veri öncesi yedi ayın zirvesinden düştü.

Avrupa ortak para birimi, kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s'un (S&P) Yunanistan'ın kredi notunu tercihli temerrüt seviyesine indirmesinin ardından önemli para birimlerinin büyük bölümü karşısında değer yitirdi. Euro Bölgesi üçüncü çeyrek GSYİH verisinin yanında, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi başkanlığında para politikası toplantısı yapılacak. Yeni Zelanda doları, ülke merkez bankası başkanı Graeme Wheeler'ın, ülke ekonomisinin görünümünün daha güçlü olduğunu kaydetmesi ve politika faizinin sabit tutulmasının ardından önemli para birimlerinin çoğu karşısında değer kazandı.

Sydney'de National Australia Bank Ltd. Döviz strateji küresel eş müdürü Ray Attrill, "Veri açık bir şekilde, AMB'nin birşeyler daha yapmak zorunda kalacağını işaret ediyor" dedi ve "Faizlerin sonraki toplantıda düşürülebileceğine yönelik bazı işaretler gelebilir. Draghi'den bu yönde bir işaret gelirse, bu durum euro üzerinde bir miktar baskı yaratabilir.

Avrupa ortak para birimi dolar karşısında yüzde 0.1 değer kaybederek, Londra saati ile 07:00'de1.3056 seviyesine geriledi. Euro dün 1.3127 dolar ile 18 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesini görmüştü. Euro yen karşısında da yüzde 0.1 düşerek 107.64 yene indi. Japon para birimi dolar karşısında fazla değişmeyerek 82.44 seviyesinde kaldı. Yen dün dolar karşısında yüzde 0.7 zayıflayarak 82.47 seviyesine inmişti.