Advertisement

Bloomberg International’a verdiği röportajda mali uçuruma yönelik önemli sinyaller veren Başkan Obama, zengin kesime yönelik vergileri mali uçurum konusunda ön şart olarak ortaya koydu. Obama ayrıca, Cumhuriyetçi Boehner'in ortaya koyduğu planın dengeden uzak olduğunu, sadece kamu harcamalarında kesinti öngören bir plan üzerinde anlaşılamayacağını vurguladı. ABD’nin uçurumun eşiğinden dönüp dönmeyeceği konusunda genel beklenti ise konunun kısa süre içersinde çözüleceği yönünde şekillenmeye devam ediyor. Obama’nın uzlaşmaya yönelik açıklamaları finansal sektör hisselerinde toparlanma sağlasa da , Apple hisseleri önderliğinde Teknoloji hisseleri görece zayıf seyir izledi. Avrupa cephesinde ise maksimum tutarın altında borçlanma gerçekleştiren İspanya tahvil faizlerindeki yükselişler dikkat çekiciydi. Yunanistan’da başlatılan tahvil geri alım programı nedeniyle de , S&P , Yunanistan’ı CCC’den ‘tercihli temerrüt’ seviyesine indirdi. Avrupa hisse senedi piyasaları güne sınırlı yükselişle başladı. Bugün gündemde Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası toplantıları takip edilecek.

Finans piyasalarında işten çıkarma haberlerine Citibank’ta 11 bin kişiyi işten çıkaracağını söylenmesiyle hareketlendi. Ekonomi-Araştırma Merkezi yaptığı araştırmada, Londra’da finansal sektör istihdamının 1993’ten bu yana en düşük seviyesini 2013’te 237 bin kişiyle göreceğini belirtiyor.

8 Ekim’den bu yana gösterge faizdeki ilk ciddi yukarı yönlü kıpırdamalar

Güne % 5.82 bileşik seviyesinden başlayan gösterge tahvil faizinde, uzun süredir gelen ilk ciddi satışın nedenleri olarak: Son 2 ayda TL bazında % 23,2 getiri, 30 Kasım'da hedge fonların sene kapanışlarının ardından gelen kar realizasyonu satışları, S&P’nin bankaların borçlanma stratejisini sorgulayan raporu ve Financial Times gazetesinde yer alan makalede Türkiye’nin düşük borçlanma seviyelerinin sorgulanması sıralanıyor.

76 bin seviyesinde tutunmaya çalışan İMKB 100 endeksi

Güne düşüşle 75,736 seviyesinden başlayan İMKB 100 endeksi sabah saatlerinde 76 bin seviyesinde tutunmaya çalışıyor. Endeks saat 10:36 itibariyle 76,103 seviyesinde. Sabah saatlerinde gelen Bank of America Merril Lynch raporuna göre, Garanti’yi EEMEA bölgesindeki odak noktasında hisse listesine ekleyerek ‘AL’ tavsiyesinde bulundu.

TL Dolar’a karşı değer kaybediyor

Güne yatay bir başlangıç yapan TL, saat 11:08 itibariyle 1.7903 seviyesinden işlem görüyor. Sepet kurda ise 2.0621 seviyesindeyiz. Yatırımcıların odaklarını bugünkü ECB toplantısına çevirmesiyle birlikte Euro/Dolar paritesi ise 1.3061 seviyesinde.

Dün öğleden sonra kur tarafındaki satışın sebebine yönelik, Akbank Hazine Bölümü Döviz İşlemleri Yöneticisi Emir Baruh, "Çok büyük hareketler değil bunlar. Özellikle faizlerde gelinen seviyeleri düşünürsek, kar satışları gelmesi çok normal. Kurdaki hareket ve faizler aynı anda gerçekleşti. Kurda son 1 ayda sınırlı bir değer kazanma var. Hatta sepet bazında pek de bir değer kazancından bahsetmemiz mümkün değil. Sepet kur 2,06 ‘da kalarak euro/dolar’ın hareketlerine tepki veriyor. Dün Dolar/TL ’de 1.7835 seviyesindeyken hem faiz cephesinde gelen satış, hem de TL’nin diğer gelişen ülke para birimlerine göre değer kaybetmesiyle, kurun 1.7890, sepet kurun ise 2.0620’lere yükseldiğini gördük. Merkez Bankası toplantısına kadar TL’de dar bantta seyrine devam edecek gibi gözüküyor. Yukarıda 1.7890 ve 1.7950 seviyeleri, aşağıda ise 1.7830 seviyesini izliyor olacağız" yorumunda bulundu.

BloombergHT Araştırma Bölümü

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberg.net