Advertisement

Euro Bölgesi ekonomisi, dış ticaretin yavaşlaması ve kamu harcamalarının düşmesinin etkisi ile son dört yılda ikinci kez resesyona girdi.

Euro Bölgesi'nde gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH) yılın üçüncü üç aylık döneminde, yüzde 0.2 düşüş gösterdiği önceki çeyreğe göre yüzde 0.1 daraldı. Bu veri, 15 Kasım'daki ilk açıklama ile aynı çıktı. Bölgede gayrı safi sabit sermaye formasyonu, üçüncü çeyrekte, yüzde 1.8 düştüğü ikinci çeyreğe göre yüzde 0.7 gerilerken, tüketici harcamaları değişiklik göstermedi. İkinci çeyrekte yüzde 0.1 düşen kamu harcamaları ise üçüncü çeyrekte yüzde 0.2 daraldı.

2009 yılında başlayan borç krizi ile mücadele eden Avrupa hükümetleri, 27 Kasım'da, Yunanistan'a acil yardımın koşullarını gevşetti ve bu ülkenin borçlarını piyasa bazlı bir yolla hafifletmek için tahvil geri alımı uygulamasına izin verdi. Ancak ekonomistler, bunun ülkeyi euroda tutmaya yeteceğinden emin değil.

Roubini Global Economics LLC Avrupa ekonomisi direktörü Megan Greene, Bloomberg Radio'ya 4 Aralık'ta yaptığı değerlendirmede, "Yunanistan'da resesyon gelecek yıl ve muhtemelen sonraki yıl daha da derinleşecek" dedi ve "Troyka en azıdnan Almanya'daki seçimlere kadar Yunanistan'a para saçmaya devam edecek ve ardından İspanya ve İtalya kurtarma fonlarından ve Avrupa Merkez Bankası'ndan kurtarma isteyecek" şeklinde görüş bildirdi.