Advertisement

ABD'de bugün açıklanan verilere göre Sandy Kasırgası'nın da etkilerinin azalmasıyla beraber işsizlik başvuruları beklenenden daha az çıktı.

Çalışma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre işsizlik başvuruları 1 Aralık'ta biten haftada 25,000 azalarak 370,000'e geriledi. Bloomberg tarafından görüşü alınan ekonomistlerin tahmin medyanı 380,000'e bir düşüşe işaret ediyordu. Çalışma Bakanlığı'ndan bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre geçen haftanın verilerinde "sıradışı bir şey" yok.

Öte yandan, ABDli çalışanların toplam yüzde 14'ünü barındıran orta-Atlantik bölgesinde Sandy sonrası toparlanma devam ediyor. Fırtınaya bağlı zararlar dışında ise işverenlerin istihdam konusunda küresel ekonomik yavaşlama ve mali uçurumdan dolayı beklemeye geçebileceği tahmin ediliyor.

UBS Securities LLC ekonomisti Kevin Cummins, "Verileri daha az güvenilir yapan bir çok şey gerçekleşiyor. Mali uçuruma doğru giderken bir çok belirsizlik var. Başvurularda ana trendin nasıl olacağına dair bir şey söylemek zor" ifadelerini kullandı.

Bugünün verilerine göre Sandy'den en kötü etkilenen New Jersey'de başvurular 2 hafta öncesine göre 24,000 düşerken, New York'ta bu düşüş 6,682 oldu.