Advertisement

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ''Gecelik borç verme faizlerinde yapmış olduğumuz indirimler bankalarımızın ticari kredi faizlerinde ve kredi-mevduat marjlarında kademeli bir düşüşe yol açmaya başlamıştır'' dedi.

Merkez Bankası web sitesinde yer alan açıklamaya göre, Erdem Başçı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bir sunum yaptı.

Başçı, sunumunda, enflasyonun tek haneli seviyelere indirilmesinin Türkiye'nin büyüme potansiyelinin önündeki en büyük engeli ortadan kaldırdığını belirterek, ''Enflasyonun yüzde 5 hedefiyle uyumlu seyretmesi finansal istikrar açısından ilave faydalar sağlayacaktır'' ifadesini kullandı.

Yurt içi talebin GSYH'nın uzun süre üzerinde seyretmesinin finansal istikrara ilişkin risklerin birikmesine yol açabildiğini dile getiren Başçı, ''Bu nedenle yurt içi talebin ve üretimin birlikte uyumlu bir şekilde büyümesi sağlıklı ve sürdürülebilir olacaktır'' değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de yakın zamanda alınan tedbirlerle yurt içi talep ile üretim arasındaki uyumsuzluğun giderilmeye başlandığını belirten Başçı, ''Önümüzdeki dönemde Türkiye için OVP'de öngörülen sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme trendi beklenebilir'' dedi.

Yapısal reformlarda kaydedilecek ilerlemelerin potansiyel büyüme hızını artıracağını kaydeden Başçı, ''Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası fiyat istikrarını koruyup finansal istikrara katkı yapmak suretiyle büyümeyi desteklemektedir. Önümüzdeki aylarda Türkiye'de enflasyonun düşmeye devam etmesi ve büyümenin hız kazanması beklenmektedir'' diye konuştu.

Rezerv opsiyonu katsayılarındaki artırımların Merkez Bankası'nın ve bankaların Döviz likiditesini desteklediğini anlatan Başçı, şunları kaydetti:

''Gecelik borç verme faizlerinde yapmış olduğumuz indirimler bankalarımızın ticari kredi faizlerinde ve kredi-mevduat marjlarında kademeli bir düşüşe yol açmaya başlamıştır. Önümüzdeki dönemde de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası alacağı tedbirlerle finansal istikrara katkı yapmaya devam edecektir. Fiyat istikrarı ise öncelikli amaç olmayı sürdürecektir.''