Advertisement

Euro, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin bugün yaptığı basın toplantısında politika yapıcıların bugün verdikleri karar öncesinde faiz oranları hakkında "geniş bir tartışma" gerçekleştirdiklerini söylemesinin ardından düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Euro, AMB'nin büyüme beklentilerini düşürmesi ve bölgede "aşağı yönlü risk" olduğunu açıklamasıyla yen karşısında 7 ayın zirvesinden geriledi. Yen ise yatırımcıların daha güvenli varlıklara yönelmesiyle güçlendi. Yeni Zellanda doları, merkez bankasından büyümenin hızlanabileceği açıklamasının gelmesiyle ABD doları karşısında 2 ayın zirvesine yükseldi.

Londra'da bulunan National Australia Bank Döviz stratejisti Gavin Friend, Draghi'nin "Geniş çaplı bir tartışmanın ardından faiz oranlarını değiştirmemeye karar verdik" manasına gelen açıklamasının euroyu zayıflattığını belirterek, "AMB'nin faiz oranlarını keseceğini sanmıyoruz ama bu yönde beklentilere kapılar şimdi açık" ifadelerini kullandı.

Euro, Londra saatiyle 14:13'te yüzde 0.3 değer kaybederek 1.3032 dolar olurken, dün gerçekleştirdiği yüzde 0.2'lik düşüşü genişletmiş oldu. Euro, yen karşısında ise yüzde 0.5 değer kaybetti ve 107.29 yen oldu. Yen ise dolar karşısında yüzde 0.2 yükseldi ve 82.33 yen oldu.

Draghi bugün yaptığı açıklamada Eylül ayında yaptıkları ekonominin yüzde 0.4 daralacağı tahminini yüzde 0.5'e çıkardıklarını açıkladı. AMB 2013 yılı beklentilerini ise yüzde 0.5'lik büyümeden yüzde 0.3 daralmaya indirirken, 2014 yılı için yüzde 1 genişleme bekleniyor.