Advertisement

Dünyanın en değerli şirketi Apple Inc.'in 4 yılın en sert düşüşünden toparlanması ve yatırımcıların Washington'ın bütçe görüşmelerini izlemesiyle New York Borsası 2. gününü de kazançlı sonlandırdı.

Apple yüzde 1.6 değerlenerek erken saatlerde kaydettiği kayıpları geri aldı. Akamai Technologies Inc., AT&T Inc.'in hizmetlerini satmaya anlaşması üzerine yüzde 10 yükseldi. ABD'nin en büyük vergi hazırlayan şirketen H&R Block Inc., analistlerin beklentisinin altında zarar açıklaması üzerine yüzde 5.1 primlendi. Dünyanın en büyük halka açık bakır üreticisi Freeport-McMoRan Copper&Gold Inc. ve ABD'nin en büyük hayat sigortası şirketi MetLife Inc., analistlerin not indirimleri üzerine yüzde 1.2'nin üzerinde değer kaybetti.

Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 0.3 kazançla 1,413.94 puana, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.3 artışla 13,074.04 puana yükseldi. Amerikan borsalarında 5.7 milyar hisse el değiştirdi ve işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 8.9 altında kaldı.

Apple hisselerinin sert bir satıştan sonra soluklandığını, bunun da piyasaya yardımcı olduğunu söyleyen RidgeWorth Capital Management'ın kıdemli stratejistlerinden Alan Gayle, işsizlik başvurularının da piyasayı desteklediğini belirtti.

Hatırı sayılır sayıda CUmhuriyetçi, ABD Başkanı Barack Obama ve Temsilciler Meclisi Sözcüsü John Boehner arasındaki zengin Amerikalılar'ın vergilerinin artırılması tartışmalarını sonlandırmaya çalışarak, "tüm seçimlere açık olunması" çağrısında bulunun bir mektup imzaladı.