AdvertisementJapon cep telefonu üreticilerinin, DoCoMo Inc.'in de Apple Inc.'in iPhone'larını satabileceği spekülasyonu üzerine düşüş kaydetmesi ile nükleer reaktörlerin önümüzdeki yaz yeniden başlatılabileceği haberiyle kamu hizmeti şirketlerinin değerlenmesi arasında kalan Tokyo Borsası dalgalı seyir izledi.

Kansai Electric Power Co. yüzde 3.7 değer kazandı. Sharp Corp., Qualcomm Inc. ile sermaye ortaklığı açıklamasının ardından yüzde 10 yükseldi ve 4 günlük kazançlarını yüzde 26'ya genişletti. Sumitomo Mitsui Financial Group Inc., Morgan Stanley'nin bankanın yatırım nounu yükseltmesi üzerine yüzde 1.8 primlendi. Softbank Corp. ve KDDI Inc., Nikkei gazetesinin DoCoMo Inc.'in iPhone satışına başlayabileceği haberi üzerine düştü.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.1 düşmesinin ardından büyük bir değişiklik kaydetmedi ve 9,546.45 puanda seyretti. Endeks 14 Kasım'dan bu yana daha fazla genişlemeden yana olan ana muhalefet partisinin 16 Aralık'ta seçimlerin ardından iktidara geleceği beklentisiyle yüzde 10 yükseldi. Topix Endeksi yüzde 0.3 kazançla 790.73 puana çıktı. Endekste değer kazanan her 7 hisseye karşılık 8 hisse değer kaybetti.

Eğer kamu hizmeti şirketleri yaza kadar nükleer reaktörlerini başlatabilirse, bunun onlar için çokiyi olacağını söyleyen Daiwa SB Investments Ltd.'ın başstratejisti Soichiro Monji, yaklaşan seçimlerle birlikte endeksin oldukça yükseldiğini, o sebeple kâr satışlarının da görüldüğünün altını çizdi.

Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri bugün yüzde 0.1 altında yükseldi. Endeks dün Apple Inc.'in 4 yılın en düşüğünden geri sıçraması ve ABD'deki bütçe görüşmeleri iyimserliği üzerine yüzde 0.3 yukarıda kapandı.