Advertisement

Almanya merkez bankası Bundesbank, borç krizinin Euro Bölgesi ekonomisini resesyona sürüklemesi ve küresel büyümenin yavaşlaması ile birlikte, Almanya'nın 2013 yılı büyüme tahminini düşürdü.

Frankfurt merkezli Bundesbank, 2013 yılı büyümesi için Haziran ayında açıkladığı yüzde 1.6 büyüme tahminini yüzde 0.4 büyümeye düşürdü. Banka ayrıca, Avrupa'nın en büyük ekonomisinin bu yıl için büyüme tahminini ise yüzde 1.0'den yüzde 0.7'ye indirdi. Bundesbank, açıklamasında, ekonominin bu yılın dördüncü çeyreğinde daralacağı ve gelecek yılın ilk çeyreğinde ise durgun kalacağı tahmininde bulundu.

Bundesbank, "Ekonomik görünüm, Euro Bölgesi'nin bazı kısımlarındaki şiddetli düzeltme resesyonunun ve küresel ekonomideki yavaşlamanın bir sonucu olarak, Almanya'da bozulmakta" dedi ve "Ancak ekonomik zayıflamanın çk uzun sürmeyeceği ve Almanya'nın büyümeye döneceği yönünde makul bir umut var" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Almanya'da iş dünyası güveni Kasım ayında beklenemedik şekilde yükseldi ve gelecekteki üretim konusunda fikir veren fabrika siparişleri verisi Ekim ayında, Euro Bölgesi dışından gelen talebin etkisi ile hızlı bir artış gösterdi. Almanya'nın en büyük ihracat pazarı olan Euro Bölgesi, İspanya'dan Yunanistan'a çeşitli ülkelerin bütçe açıklarını düşürebilmek için harcamaları kısması ile birlikte, yılın üçüncü çeyreğinde daralarak resesyona girdi.

Bundesbank öte yandan, 2013 yılı enflasyon tahminini yüzde 1.6'dan yüzde 1.5'e düşürdü ve yıllık tüketici fiyatları artışlarının 2014 yılında ortalama yüzde 1.6 seviyesinde gerçekleşeceğini öngördü. Banka, bu yıl için ise enflasyonun yüzde 2.1 seviyesinde gerçekleşeceğini tahmin etti.

Bu tahminler, Almanya'da enflasyon endişelerini düşürebilir ve Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) faiz indirimlerine açık kapı bırakmasına yardımcı olabilir. AMB Başkanı Mario Draghi, dün yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi'nde gelecek yılın ikinci yarısına kadar büyümenin başlamayacağını kaydetmişti.