Advertisement

Almanya'da sanayi üretimi Euro Bölgesi'ndeki resesyon ve zayıf küresel büyümenin talebi düşürmesiyle Ekim ayında beklenmedik bir şekilde düştü.

Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Eylül ayında yüzde 1.3 düşen sanayi üretimi Ekim ayında yüzde 2.6 geriledi. Bloomberg News anketine katılan 42 ekonomistin tahmin medyanı üretimin değişmeyeceğine işaret ederken, yıllık bazda bir önceki yıla göre yüzde 3.7 gerileme kaydetti.

Frankfurt'ta bulunan Commerzbank AG ekonomisti Ulrike Rondorf, "Şirket siparişleri geriliyor ve dünün verileri bir trend dönüşümüne işaret etmiyor. Şirketler krize cevap olarak yatırımı erteliyorlar ve bu da biraz burada olmaya devam edecek, fakat Alman ekonomisinin önümüzdeki yılın ikinci yarısında uyanacağı konusunda iyimserim" ifadelerini kullandı.

Bugünün raporlarına göre imalat, Eylül ayından bu yana yüzde 2.4 geriledi. Yatırım ürünleri üretimi yüzde 4.3 erirken, temel ürünler üretimi yüzde 1.1 ve tüketici ürünleri üretimi yüzde 0.9 düştü. Enerji üretimi yüzde 3.2, inşaat aktivitesi yüzde 5.3 geriledi.