Advertisement

Çin'den gelen verilerin ekonomiye ilişkin karmaşık sinyaller vermesi, ABD'de istihdam verilerinin beklentinin üzerinde gelmesi ve Japonya'nın ekonomideki resesyonu teyit etmesi arasında kalan Tokyo Borsası kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldi.

Satışlarının yüzde 37'sini Amerika ve Çin'de gerçekleştiren inşaat makineleri üreticisi Komatsu Ltd. yüzde 0.5 değerledi. Dünyanın en büyük bellek çipi testerları üreticisi Advantest Corp., Başkanı Haruo Matsuno'nun yeni siparişlerin bu çeyrekte yüzde 20 artmasını beklediğini söylemesi üzerine yüzde 5.4 yükseldi. Hino Motors Ltd., ABD'deki araçlarını geri çağırması üzerine yüzde 1.8 düştü.

Topix Endeksi erken saatlerde yüzde 0.5 yükselmesinin ardından yüzde 0.1 kayıpla 789.45 puana geriledi. Teknik bir gösterge geçtiğimiz hafta hisselerin aşırı alım görmüş olabileceğine işaret etti. Nikkei 225 Endeksi ise yüzde 0.2 kazançla 9,548.22 puana yükseldi.

ABD ve Çin'den gelen ekonomik verilerin "idare eder" olduğunu ve hisseler üzerinde baskı oluşturmayacağını söyleyen Sompo Japan Nipponkoa Asset Management Co.'nun kıdemli yatırım yöneticilerinden Akihiro Tsunoda, yine de yatırımcıların bu hafta seçimlerin öncesinde "diken üstünde" olacağını belirtti.

Topix Endeksi geçtiğimiz hafta itibariyle 14 Kasım'da Başbakan Yoshihiko Noda'nın 16 Aralık'ta seçim çağrısı yaparak, sınırsız teşviği savunan ana muhalefetin iktidara gelebileceği spekülasyonlarını alevlendirmesinden bu yana yüzde 9.4 yükseldi.